Sports Football EURO 2020: Οι ομάδες που προκρίθηκαν και τα ακλόνητα φαβορί

EURO 2020: Οι ομάδες που προκρίθηκαν και τα ακλόνητα φαβορί

Με τη διεξαγωγή των τελευταίων δύο αγωνιστικών ολοκληρώνεται το προσεχές εξαήμερο η προκριματική φάση του EURO 2020. Μέχρι στιγμής, έχουν προκριθεί στα τελικά το Βέλγιο, η Ιταλία, η Πολωνία, η Ρωσία, η Ισπανία και η Ουκρανία, ενώ ακλόνητα φαβορί για να «σφραγίσουν το εισιτήριο» είναι η Αγγλία, η Τσεχία, η Ολλανδία, η Κροατία, η Αυστρία, η Τουρκία, η Γαλλία και η Φινλανδία.  

Οι πιο ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις, είναι αυτές της Αγγλίας με το Μαυροβούνιο, της Τσεχίας με το Κόσοβο, της Πορτογαλίας με την Λιθουανία, της Ολλανδίας με την Βόρεια Ιρλανδία, της Κροατίας με την Σλοβακία, της Σουηδίας με την Ρουμανία, της Αυστρίας με τα Σκόπια, της Τουρκίας με την Ισλανδία, της Γαλλίας με την Μολδαβία, του Βελγίου με την Ρωσία και της Φινλανδίας με το Λιχτενστάιν.

Η εθνική Κύπρου θα παίξει το Σάββατο με τη Σκωτία στο ΓΣΠ και την Τρίτη με το Βέλγιο εκτός έδρας.

Η εθνική Ελλάδας φιλοξενείται την Παρασκευή από την Αρμενία και τη Δευτέρα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της, υποδεχόμενη την Φινλανδία

Τα «σενάρια» πρόκρισης στους 10 ομίλους των προκριματικών, έχουν ως εξής:

1ος όμιλος: Η Αγγλία προκρίνεται με ισοπαλία απέναντι στο Μαυροβούνιο και η Τσεχία με νίκη εναντίον του Κοσόβου.

2ος όμιλος: Η Πορτογαλία θα προκριθεί, εάν επικρατήσει της Λιθουανίας και η Σερβία δεν νικήσει το Λουξεμβούργο.

3ος όμιλος: Η Ολλανδία προκρίνεται με ισοπαλία απέναντι στην Βόρεια Ιρλανδία. Η Γερμανία προκρίνεται εάν νικήσει την Λευκορωσία και η Βόρεια Ιρλανδία δεν επικρατήσει της Ολλανδίας.

4ος όμιλος: Η Δανία θα προκριθεί εάν νικήσει το Γιβραλτάρ και η Ελβετία χάσει από την Γεωργία. Οι Ελβετοί προκρίνονται εάν νικήσουν την Γεωργία και η Δανία δεν επικρατήσει του Γιβραλτάρ.

5ος όμιλος: Η Κροατία χρειάζεται έναν βαθμό στον αγώνα με την Σλοβακία για να προκριθεί.

6ος όμιλος: Η Σουηδία θα προκριθεί με νίκη απέναντι στην Ρουμανία, ενώ σε περίπτωση ήττας οι Βαλκάνιοι θα μείνουν εκτός διεκδίκησης.

7ος όμιλος: Η Αυστρία «ψάχνει» έναν βαθμό στην αναμέτρηση με την Βόρεια Μακεδονία για να προκριθεί στα τελικά.

8ος όμιλος: Η Τουρκία προκρίνεται με ισοπαλία απέναντι στην Ισλανδία, ενώ η Γαλλία χρειάζεται νίκη επί της Μολδαβίας ή να μην νικήσει η Ισλανδία την Τουρκία.

9ος όμιλος: Το Βέλγιο θα εξασφαλίσει την πρώτη θέση, εάν πάρει έναν βαθμό στον αγώνα με την Ρωσία.

10ος όμιλος: Η Φινλανδία θα προκριθεί με νίκη επί του Λιχτενστάιν, αλλά και με ισοπαλία, αρκεί η Βοσνία να μην νικήσει την Ιταλία.

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

14/11/2019 21:45 Τσεχία-Κόσοβο

14/11/2019 21:45 Αγγλία-Μαυροβούνιο

17/11/2019 19:00 Βουλγαρία-Τσεχία

17/11/2019 19:00 Κόσοβο-Αγγλία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 6 αγ.)

Αγγλία          26-6  15

Τσεχία          11-9  12

Κόσοβο          12-10 11

Βουλγαρία        5-17  3 -7αγ.

Μαυροβούνιο      3-13  3 -7αγ.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

14/11/2019 21:45 Πορτογαλία-Λιθουανία

14/11/2019 21:45 Σερβία-Λουξεμβούργο

17/11/2019 16:00 Λουξεμβούργο-Πορτογαλία

17/11/2019 16:00 Σερβία-Ουκρανία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 6 αγ.)

Ουκρανία        15-2  19 -7αγ.

Πορτογαλία      14-6  11

Σερβία          12-13 10

Λουξεμβούργο     5-11  4

Λιθουανία        5-19  1 -7αγ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

16/11/2019 21:45 Γερμανία-Λευκορωσία

16/11/2019 21:45 Βόρεια Ιρλανδία-Ολλανδία

19/11/2019 21:45 Γερμανία-Βόρεια Ιρλανδία

19/11/2019 21:45 Ολλανδία-Εσθονία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 6αγ.)

Ολλανδία        19-7   15

Γερμανία        20-6   15

Βόρεια Ιρλανδία  8-7   12

Λευκορωσία       4-12   4 -7αγ.

Εσθονία          2-21   1 -7αγ.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

15/11/2019  Δανία-Γιβραλτάρ

15/11/2019 21:45 Ελβετία-Γεωργία

18/11/2019 21:45 Γιβραλτάρ-Ελβετία

18/11/2019 21:45 Ιρλανδία-Δανία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7 αγ.)

Δανία           16-5  12 -6αγ.

Ιρλανδία         6-4  12

Ελβετία         12-5  11 -6αγ.

Γεωργία          7-10  8

Γιβραλτάρ        2-19  0 -6αγ.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

16/11/2019 19:00 Αζερμπαϊτζάν-Ουαλία

16/11/2019 21:45 Κροατία-Σλοβακία

19/11/2019 21:45 Σλοβακία-Αζερμπαϊτζάν

19/11/2019 21:45 Ουαλία-Ουγγαρία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 6αγ.)

Κροατία        14-6  14 -7αγ.

Ουγγαρία        8-9  12 -7αγ.

Σλοβακία       10-8  10

Ουαλία          6-6   8

Αζερμπαϊτζάν    5-14  1

6ος ΟΜΙΛΟΣ

15/11/2019 21:45 Νορβηγία-Νησιά Φαρόε

15/11/2019 21:45 Ρουμανία-Σουηδία

15/11/2019 21:45 Ισπανία-Μάλτα

18/11/2019 21:45 Μάλτα-Νορβηγία

18/11/2019 21:45 Ισπανία-Ρουμανία

18/11/2019 21:45 Σουηδία-Νησιά Φαρόε

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8 αγ.)

Ισπανία         19-5  20

Σουηδία         18-9  15

Ρουμανία        17-8  14

Νορβηγία        13-10 11

Μάλτα           2-18   3

Νησιά Φαρόε     4-23   3

7ος ΟΜΙΛΟΣ

16/11/2019 19:00 Σλοβενία-Λετονία

16/11/2019 21:45 Αυστρία-Βόρεια Μακεδονία

16/11/2019 21:45 Ισραήλ-Πολωνία

19/11/2019 21:45 Βόρεια Μακεδονία-Ισραήλ

19/11/2019 21:45 Λετονία-Αυστρία

19/11/2019 21:45 Πολωνία-Σλοβενία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8 αγ.)

Πολωνία          13-2  19

Αυστρία          17-7  16

Σκόπια 10-11 11

Σλοβενία         13-8  11

Ισραήλ           15-15 11

Λετονία           2-27  0

8ος ΟΜΙΛΟΣ

14/11/2019 19:00 Τουρκία-Ισλανδία

14/11/2019 21:45 Αλβανία-Ανδόρα

14/11/2019 21:45 Γαλλία-Μολδαβία

17/11/2019 21:45 Αλβανία-Γαλλία

17/11/2019 21:45 Ανδόρα-Τουρκία

17/11/2019 21:45 Μολδαβία-Ισλανδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8αγ.)

Τουρκία       16-3  19

Γαλλία        21-5  19

Ισλανδία     12-10  15

Αλβανία      14-10  12

Ανδόρα        1-16   3

Μολδαβία      2-22   3

9ος ΟΜΙΛΟΣ

16/11/2019 16:00 Κύπρος-Σκωτία

16/11/2019 19:00 Ρωσία-Βέλγιο

16/11/2019 19:00 Σαν Μαρίνο-Καζακστάν

19/11/2019 21:45 Βέλγιο-Κύπρος

19/11/2019 21:45 Σαν Μαρίνο-Ρωσία

19/11/2019 21:45 Σκωτία-Καζακστάν

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8αγ.)

Βέλγιο       30-1   24

Ρωσία        27-4   21

Κύπρος       13-12  10

Σκωτία       11-17   9

Καζακστάν     9-13   7

Σαν Μαρίνο    0-43   0

10ος ΟΜΙΛΟΣ

 

15/11/2019 19:00 Αρμενία-Ελλάδα

15/11/2019 19:00 Φινλανδία-Λιχτενστάιν

15/11/2019 21:45 Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ιταλία

18/11/2019 21:45 Ελλάδα-Φινλανδία

18/11/2019 21:45 Ιταλία-Αρμενία

18/11/2019 21:45 Λιχτενστάιν-Βοσνία/Ερζεγοβίνη

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8 αγ.)

Ιταλία            25-3   24

Φινλανδία         12-8   15

Αρμενία           13-15  10

Βοσνία/Ερζεγοβίνη 17-14  10

Ελλάδα             9-13   8

Λιχτενστάιν        2-25   2

 

Top