Sports Team Αρης Άρης-ΑΠΟΕΛ 0-0: Παλληκάρι ο Άρης, ξανά απώλειες για ΑΠΟΕΛ

Άρης-ΑΠΟΕΛ 0-0: Παλληκάρι ο Άρης, ξανά απώλειες για ΑΠΟΕΛ

Νέες απώλειες και έκπληξη για τον ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής. Ο Άρης στάθηκε παλληκάρι απέναντι στους περσινούς πρωταθλητές και με το τελικό 0-0 στο Τσίρειο πανηγυρίζει για το βαθμό και την 3η του ισοπαλία στον φετινό μαραθώνιο. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ μετά την ήττα από την Ανόρθωση, φαίνεται ότι δεν συνήλθε, έτσι σε δεύτερη σερί αγωνιστική χάνει βαθμούς, παραμονές του αγώνα μάλιστα με τη Τότεναμ στο ΓΣΠ.

Εικόνα αγώνα:

Με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή και τον Άρη να λειτουργεί αμυντικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς γκολ (0-0). Η καλύτερη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ ήταν στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και στο ντεμπούτο Λούκας Σόουζα... Παίρνοντας το παιχνίδι από την αρχή οι "γαλαζοκίτρινοι" ξεκίνησαν κάπως νοθρά, ανέβασαν όμως στη συνέχεια στροφές και μέχρι 15' δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρίες

Στο 10' ο Ντε Καμάργκο έδωσε στον Ζαχίντ που μπήκε στην περιοχή αλλά το γύρισμα του σταμάτησε στον Ράντου που έβγαλε άμυνα, ενώ στο 13' ο Αλωνεύτης έδωσε επίσης στο Ζαχίντ, με τον Νουρεντινόφσκι να βγαίνει και να μαζεύει. Μέχρι την συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου ο ΑΠΟΕΛ συνέχιζε να έχει την κατοχή του έλειπε όμως το γκολ, αφού απέναντι σ' ένα καλό στημένο αμυντικά Άρη δεν μπορούσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 36' πάλι μία φάση που δημιουργείται από τον Αλωνεύτη προς τον Ζαχίντ, δεν ευδοκίμησε σε γκολ αφού ο Ράντου έβγαλε καλή άμυνα, αποσωβόντας τον κίνδυνο.

Στο 41' ο Δώνης είδε τον Εμπεσίλιο να βγαίνει εκτός αγώνα, λόγω ενοχλήσεων που ένιωσε, με τον Ελλαδίτη τεχνικό να ρίχνει στο παιχνίδι τον Σόουζα για το... ντεμπούτο του. Στο 43' ήρθε και η μία και μοναδική τελική ευκαιρία του Άρη, με τον Ιονίτσα να σημαδεύει το δοκάρι. Ο Λούκας Σόουζα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα λίγο έλειψε να κάνει το 0-1: Ο Μερκής του έδωσε έτοιμο γκολ και μόνος απέναντι στον Νουρεντινόφσκι έστειλε την μπάλα ψηλά έξω.

Δυνατό ξεκίνημα για τον ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη που στο 48' του αγώνα είχε δοκάρι με τον Στάθη Αλωνεύτη, ενώ λίγα λεπτά αργότερα το αδύναμο σουτ του Μοράις μετά από τακουνάκι του Ντε Καμάργκο δεν ήταν αρκετό για το 0-1.

Στο 66' του αγώνα ο Ντε Καμάργκο ζήτησε πέναλτι, όπως και στο 70' ο Νικολίτσα σε μαρκάρισμα του Βάτερμαν. Η δεύτερη μόλις ευκαιρία για την ομάδα της "ελαφράς ταξιαρχίας" ήρθε στο 76' με δυνατό σουτ από τον Μουλόπουλομ, υποχρεώνοντας τον Βάτερμαν σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του, ο Μαραγκουδάκης πήγε για την κεφαλιά, η μπάλα όμως πήγε έξω. Στο 83' είδαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Νγκολό να πλασάρει τον Βάτερμαν με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να ακουμπάει ελαφρώς την μπάλα και να την στέλνει σε κόρνερ, σώζοντας τους "γαλαζοκίτρινους".

Στο 95' με πρωταγωνιστή τον Ποτέ ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με το γυριστό του σουτ να περνάει μόλις έξω. Οι περσινοί πρωταθλητές παραμονές του αγώνα με τη Τότεναμ, χάνουν για δεύτερο σερί παιχνίδι βαθμούς.

Οι συνθέσεις:

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Χριστοφόρου, Φράγκος (77' Μεντζέτοβιτς), Ιονίτσα (46' Μουλόπουλος), Μαραγκουδάκης (90' Πάγκαλος), Νικολίτα, Ντρομπάροβ, Λεονάρντο, Παναγή, Νγκολό, Ράντου

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής, Καρλάο, Βούρος (64' Ποτέ), Αλεξάνδρου, Φαρίας, Μοράις, Εμπεσίλιο (45' Λούκας Σόουζα), Ζαχιντ (80' Βινίσιους), Αλωνεύτης, Ντε Καμάργκο

Please enable javascript for Live Updates Support!