Sports Team Αρης ΑΠΟΕΛ-Άρης 5-2: Καθάρισε…στο β’ μέρος

ΑΠΟΕΛ-Άρης 5-2: Καθάρισε…στο β’ μέρος

Την 11η του νίκη σε 16 αγώνες πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ απόψε κόντρα στον Άρη. Παρά το μεγάλο σκορ 5-2 οι γαλαζοκίτρινοι δυσκολεύτηκαν αρκετά και ειδικά στο πρώτο μέρος.

Προηγήθηκαν δυο φορές στο σκορ με τον Άρη να απαντά ισάριθμές και την ομάδα του Δώνη να καθαρίζει τον αγώνα στο β’ μέρος.

Δυο γκολ για του γαλαζοκίτινους πέτυχαν οι Μοραϊς και Ντε Καμάργκο και ένα ο Εμπεσίλιο. Για τον Άρη τα γκολ πέτυχαν οι Ενγκολό και Ιονίτα.

Από ένα δοκάρι είχαν οι δυο ομάδες.

ΓΚΟΛ με το καλημέρα
Μόλις στην πρώτη του επιθετική ενέργεια ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ. Ήταν η εκτέλεση κορνερ του Εμπεσίλιο στο 3ο λεπτό και ο Φράγκου τράβηξε από την φανέλα τον Σάλαϊ και ο Νικολαϊδης πολύ κοντά στην φάση είδε την παράβαση και σφύριξε πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νούνο Μοραϊς ο οποίος ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-0 για τους γαλαζοκίτρινους. Λίγα λεπτά αργότερα ο μέσος του ΑΠΟΕΛ έχασε και κλασική ευκαιρία για να κάνει τα τέρματα του δυο, με τον Μοραϊς να αστοχεί από πολύ καλή θέση.

Έχασε το άχαστο ο Ντε Καμάργκο
Ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ βρέθηκε μια ανάσα από το να πετύχει το δεύτερο γκολ των γαλαζοκιτρίνων ωστόσο αστόχησε από πολύ καλή θέση. Στο 18ο λεπτό ο Σάλαϊ με ωραία μπαλιά βρήκε στην μικρή περιοχή τον Ντε Καμάργκο και από πολύ κοντά ο επιθετικός των γαλαζοκιτρίνων κατάφερα να στείλει την μπάλα έξω, χάνοντας μοναδική ευκαιρία.

ΓΚΟΛΑΡΑ από Ενγκολό και 1-1
Στο 24ο λεπτό ο Άρης έφερε τον αγώνα στα ίσια σε μια αντεπίθεση. Η μπάλα κατέληξε στον Ενγκολό ο οποίος από πλάγια θέση ήρθε προς το κέντρο της εστίς του Πέρεθ και με δυνατό ξερό σουτ έστειλε την μπάλα στα παραθυράκι του Πέρεθ με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να μην μπορεί να αντιδράσει, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Προβάδισμα με Ντε Καμάργκο
Τέσσερα λεπτά κράτησε η χαρά των παικτών του Άρη με την ισοφάριση, αυτό γιατί ο ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 28ο λεπτό με τον Ντε Καμάργκο. Ο Ορ είδε την περιοχή τον επιθετικό των γαλαζοκιτρίνων έκανε την σέντρα με τον Ντε Καμάργκο σε καλύτερη θέση από αμυντικούς και Νουρεντινόφσκι με κεφαλιά να κάνει το 2-1 στο 28ο λεπτό.

Απάντησε ο Άρης με Ιονίτα
Απάντηση στο γκολ του Ντε Καμάργκο είχε ο Άρης έξι λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα στο 36ο λεπτό ο Ιονίτα εκμεταλλεύτηκε παράλληλη μπαλιά από δεξιά και μετά από κακή εκτίμηση του Πέρεθ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-2.

ΔΟΚΑΡΙ για τον Άρη
Λίγο έλειψε ο Άρης να πάρει προβάδισμα στο σκορ λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Ο Μαραγκουδάκης με ωραία κεφαλιά (πρόλαβε και στην έξοδο τον Πέρεθ), έστειλε την μπάλα στο δοκάρι των γαλαζοκιτρίνων χάνοντας μοναδική ευκαιρία. Ο Πέρεθ στην έξοδο του βρήκε τον επιθετικό του Άρη στο κεφάλι, με τον Μαραγκουδάκη να κάνει την κεφαλιά. Έμεινε για λίγα λεπτά στο έδαφος αλλά στην συνέχεια συνέχισε κανονικά.

Άρχισε με ΓΚΟΛ το β' μέρος
Με μια αλλαγής για τις δυο ομάδες και ένα γκολ από τον ΑΠΟΕΛ άρχισε το β' μέρος στο ΓΣΠ. Στο 47ο λεπτό ο επιθετικός των γαλαζοκιτρίνων είπε ευχαριστώ στον Εμπεσίλιο ο οποίος έδωσε την ασιστ με τον Ντε Καμάργκο να μην δυσκολεύεται από πλάγια θέση να κάνει το 3-2 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό γκολ στην αναμέτρηση. Δυο λεπτά αργότερα, ο Ζαχίντ νικήθηκε σε μοναδικό τετ-α-τετ από τον Νουρεντινόφσκι.

Ισοφάρισε στα δοκάρια ο ΑΠΟΕΛ
Στο 54ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στα δοκάρια τον Άρη. Ο Εμπεσίλιο πήρε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή του Νουρεντινόφσκι και αφού είχε χώρο μπροστά του, έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να κτυπά στο κάθετο δοκάρι του κήπερ του Άρη και να περνά παράλληλα από την εστία.

Και πάλι με Μοραϊς από την άσπρη βούλα
Ο ΑΠΟΕΛ στο 68ο λεπτό κέρδισε και νέα πέναλτι σε ανατροπή του Σάλαϊ και πάλι από τον Ενγκολό. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Νούνο Μοραϊς (όπως έκανε και στο πρώτο) και ήταν εύστοχος κάνοντας το 4-2 για τους γαλαζοκίτρινους. Δυο γκολ και από τον Πορτογάλο μέσο του ΑΠΟΕΛ.

ΓΚΟΛ και από τον Εμπεσίλιο
Στο 83ο λεπτό στους σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ προστέθηκε και ο Εμπεσίλιο. Ο Ολλανδός πήρε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή είδε γήπεδο έκανε το δυνατό σουτ νικώντας για πέμπτη φορά τον Νουρεντινόφσκι.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Εμπεσίλιο, Ντε Καμάργκο, Ορ, Ζαχίντ (74' Εφραίμ), Σάλλαϊ (80' Αλεξάνδρου), Αντωνίου (46' Μπερτόλιο), Μοραϊς, Βούρος, Μερκής και Σοουζα.
Άρης: Νουρεντινόσκι, Ράντου (65' Γιούσεφ), Α. Κυριάκου, Μαμμίδης, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Ενγκολό (74' Παναγή), Παχίπης, Φράγκος, Ιονίτσα, Μαραγκουδάκης (46' Πάγκαλος)

Κίτρινες:Εμπεσίλιο/Φράγκος