Sports Team ΑΕΚουκλίων Οι "γκέλες" συνεχίζονται

Οι "γκέλες" συνεχίζονται

Όταν δεν μπορείς να κερδίσεις στην έδρα σου ομάδες που δεν έχουν τους ίδιους στόχους τότε πως μπορείς να ελπίζεις σε διακρίσεις. Η Ανόρθωση για μια ακόμη φορά έδειξε ότι είναι άξια τις μοίρας της μένοντας στο 2-2 με την ΑΕΚ Κουκλιών με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό σε εννέα εκτός έδρας αγώνες.

Η «Κυρία» προηγήθηκε με τον Μπεσέρα, ισοφαρίστηκε, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές αλλά κατάφεραν να προηγηθούν. Το τέρμα του Μακρή στις καθυστερήσεις θεωρείται ότι το καλύτερο για την Ανόρθωση η οποία πήρε έστω τον έναν βαθμό σε έναν αγώνα που από μόνη της το έκανε θρίλερ και δεν είναι η πρώτη φορά. Παρόμοιο σκηνικό υπήρχε και στους αγώνες με την Δόξα, την ΕΝΠ και τον Άρη.  Η Ανόρθωση έφτασε στους 34 βαθμούς ενώ η ΑΕΚ Κουκλιών στους 14.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε τον αγώνα με τον Βέγκα κάτω από τα δοκάρια. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Δημητρίου και στο αριστερό ο Αβράαμ. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Παβίσεβιτς και Άντιτς. Στην μεσαία γραμμή το δίδυμο Μάκος και Οχαγιόν. Στο δεξί φτερό της μεσαίας γραμμής ο Κάλβο και στο αριστερό φτερό ο Φοφανά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Γκαρσία και πίσω του σε ρόλο επιτελικού μέσου ο Μπεσέρα στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Ανόρθωσης.

Στο 3` η ΑΕΚ Κουκλιών απείλησε για πρώτη φορά την εστία της Ανόρθωσης όταν έγινε η σέντρα από τα αριστερά με τον Βέγκα να πραγματοποιεί άστοχη έξοδο και τον Σάββα να πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο εξωτερικό μέρος των δικτύων.

Στο 22` η Ανόρθωση δημιούργησε την πρώτη προϋπόθεση για να ανοίξει το σκορ. Ο Φοφανά έδωσε αριστερά στον Μπεσέρα ο οποίος αμέσως έβγαλε την χαμηλή σέντρα όμως ο Γκαρσία ο οποίος ήταν αφύλακτος δεν μπόρεσε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίκτυα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ απείλησε και πάλι όταν Βραντζικάν εντός περιοχής δοκίμασε το σουτ με τον Άντιτς να την διώχνει με προβολή.

Κλασική ευκαιρία

Στο 26` η Ανόρθωση έχασε κλασική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Οχαγιόν εκμεταλλεύτηκε λάθος του Αγκόστα έδωσε στον Γκαρσία και αυτός αμέσως στον Μπεσέρα ο οποίος μπήκε στην περιοχή δοκίμασε το σουτ στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Στο 32` η «Κυρία» έχασε ακόμα μια πολύ καλή ευκαιρία για να πετύχει τέρμα. Ο Μπεσέρα έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά με τον Αργεντινό να δοκιμάζει αμέσως το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.

Ντεμπούτο με τέρμα

Στο 39` η Ανόρθωση πέτυχε αυτό που δικαιούταν από τα πρώτα λεπτά, το τέρμα. Σκόρερ της ο καλύτερος της ποδοσφαιριστής ο Μπεσέρα ο οποίος έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Καϊρίνου, με τον Οχαγιόν να πασάρει στον Φοφανά ο οποίος από τα αριστερά έβγαλε την σέντρα και τον Μπεσέρα από κοντά να γράφει το 1-0.

Το τέλος του α` ημιχρόνου βρήκε την Ανόρθωση να προηγείται με 1-0. Αποτέλεσμα δίκαιο καθώς είχε τον έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες αλλά δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα των ΑΕΚ Κουκλιών όμως στο ντεμπούτο του ο Μπεσέρα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Δοκάρι ο Μάκος

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο β` ημίχρονο σημειώθηκε στο 52` από την Ανόρθωση. Ο Φοφανά από τα αριστερά έβγαλε την σέντρα με την μπάλα να καταλήγει στον Μάκο ο οποίος έπιασε αμέσως το σουτ βρίσκοντας το δεξί κάθετο δοκάρι του Καϊρίνου.

Ισοφάρισε η ΑΕΚ

Στο 64` η ΑΕΚ Κουκλιών έφτασε στην ισοφάριση ύστερα από λάθος του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης Βέγκα. Συγκεκριμένα έγινε η σέντρα από τα αριστερά με τον Πικραμένο με τον Βέγκα να πραγματοποιεί άστοχη έξοδο και τον Βέσλεμ να πιάνει την κεφαλιά να στρώνεται η μπάλα στον Βραντζικάν ο οποίος εύκολα έγραψε το 1-1.

Στο 72` η Ανόρθωση απείλησε όταν ο Γκαρσία εκτός περιοχής έπιασε το σουτ με τον Καϊρίνο να διώχνει την μπάλα δύσκολα σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Κόκκινη ο Γκόμες

Από το 74` η ΑΕΚ αναγκάστηκε να συνεχίσει με δέκα ποδοσφαιριστές τον αγώνα λόγο αποβολής του Γκόμες. Συγκεκριμένα ο Άντιτς έδιωξε την μπάλα με τον Γκόμες να πέφτει επάνω του με τα δυο πόδια. Ύστερα από υπόδειξη του 4ο διαιτητή, ο Αβραάμ Τσούκκας υπέδειξε την κόκκινη κάρτα στον Γκόμες κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες από τον προπονητή της ΑΕΚ Δημήτρη Ιωάννου ο οποίος αποβλήθηκε και αυτός.

Ανατροπή…

Στο 81` η ΑΕΚ Κουκλιών αν και με αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ ανατρέποντας το αποτέλεσμα. Κέρδισε φάουλ με τον Αγκόστα να αναλαμβάνει την εκτέλεση, το ανθρώπινο τοίχος των ποδοσφαιριστών να ανοίγει και την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του Βέγκα γράφοντας το 1-2.

Στο 90` η Ανόρθωση με τον Μπεσέρα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να πετύχει την ισοφάριση όταν το σουτ του βρήκε το δοκάρι.

Μακρής και 2-2

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Ανόρθωση πέτυχε το 2-2. Ο Γκριγκαλασβίλι έβγαλε την σέντρα με τον Κολαούτι να πιάνει την κεφαλιά τον Καϊρίνο να διώχνει αλλά την μπάλα να στρώνεται στον Μακρή ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Διαιτητής: Α. Τσούκκας

Κίτρινες: Δημητρίου, Μάκος/ Αγκόστα

Κόκκινες: Γκόμες

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βέγκα, Δημητρίου, Αβραάμ, Άντιτς (78` Άντιτς), Παβίσεβιτς, Μάκος, Οχαγιόν (68` Κολαούτι), Μπεσέρα, Κάλβο, Φοφανά (62` Γκριγκαλασβίλι), Γκαρσία.

ΑΕΚ Κουκλιών : Καϊρίνος, Μπάνο, Αγκόστα, Πικραμένος, Ιωάννου, Ντε Μπρούνο (68` Παχταλιάς, Σιέλης, Σάββα, Βέσλεμ (90`+ Σταμπόλιεβ), Γκόμες, Βραντζικάν.