Sports Football Cyprus Coca Cola Cup Άφησαν ανοιΧτούς λογαριασμούς

Άφησαν ανοιΧτούς λογαριασμούς

Ανόρθωση και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προημιτελική φάση του κυπέλλου και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει του επαναληπτικού της 11ης Απριλίου στο Τσίρειο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ζάντερ στο 19ο λεπτό και ο Πράνιτς με πέναλτι α λα Πανένκα στο 55’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Ζήτησαν πέναλτι σε χέρι οι γαλάζιοι στο πρώτο ημίχρονο, Ζάντερ και Καλό έπρεπε να αποβληθούν, όμως, τη γλύτωσαν με κίτρινη κάρτα.

Εξαργύρωσε την ανωτερότητα του

Καλύτερος σε όλο σχεδόν το ημίχρονο ήταν ο Απόλλωνας που σκόραρε νωρίς και έφερε τον αγώνα στα μέτρα του. Το τέρμα που χώριζε τις δυο ομάδες σημειώθηκε από τον Ζάντερ στο 19ο λεπτό, ενώ εφτά λεπτά προηγουμένως η Ανόρθωση προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή λόγω χτυπήματος του Στρούνα.

Μετά τα 10 πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κέρδιζαν συνεχώς μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 18’ ζήτησαν πέναλτι και φαίνεται να υπάρχει χέρι, ωστόσο ένα λεπτό μετά άνοιξαν το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Βίκτορ δεν απομάκρυνε αποτελεσματικά, η μπάλα έφτασε στον Ζάντερ που με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι γαλάζιοι κυκλοφορούσαν την μπάλα και έλεγχαν το ρυθμό, ενώ από την άλλη η Ανόρθωση δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Η μέτρια απόδοση των γηπεδούχων έφερε και τις πρώτες αποδοκιμασίες του κόσμου στο 38’, ενώ λίγα λεπτά μετά τους ενθάρρυναν. Καπάκι ήρθε η πρώτη, αλλά τεράστια φάση για την «Κυρία». Ο Σισέ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά προς τον Στρούνα, όμως, η κοντινή κεφαλιά του Σλοβένου πέρασε έξω.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ο Πράνιτς ισοφάρισε

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο β΄ ημίχρονο. Η Ανόρθωση από το ξεκίνημα μπήκε πολύ δυνατά με στόχο να ισοφαρίσει νωρίς και τα κατάφερε. Στο 55ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Γιούστε και ο Πράνιτς με εκτέλεση α λα Πανένκα έφερε τον αγώνα στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν ακόμα περισσότερο μετά την ισοφάριση, ήταν πιο επικίνδυνοι και δημιουργούσαν προϋποθέσεις, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που οπισθοχώρησε και επέλεξε να παίξει στην κόντρα.

Στο 73ο λεπτό ο Αγγελή που αντικατέστησε τον τραυματία Γιούστε, πήγε να κάνει τραγικό λάθος, όμως, ο Βάλε πρόλαβε το γύρισμα του Κύπριου αμυντικού προτού περάσει τη γραμμή η μπάλα.

Το παιχνίδι είχε μπόλικα νεύρα και στο 74’ πήγε να ξεφύγει, αλλά ο Νικολάου με τρεις κίτρινες ηρέμησε την κατάσταση. Παρά το γεγονός ότι Καλό και Ζάντερ έπρεπε να δεχθούν απευθείας την κόκκινη. Ο Καλό έκανε φάουλ στον Ζάντερ και ακολούθως τον πάτησε, όμως, ο αριστερός αμυντικός του Απόλλωνα σηκώθηκε και τον έσπρωξε βίαια.

Οι ποδοσφαιριστές ηρέμησαν και επικεντρώθηκαν στο αγωνιστικό κομμάτι. Στο 81’ ο Ντα Σίλβα με δυνατό σουτ υποχρέωσε τον Αρούς σε δύσκολη απόκρουση, ενώ ακολούθησε το σουτ του Γιάκολις που χτύπησε σε αμυντικό. Οι γαλάζιοι για δέκα λεπτά, μέχρι το 90’ κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα και διαχειρίζονταν σωστά το παιχνίδι.

Στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι. Οι δυο ομάδες έδειξαν συμβιβασμένες με το αποτέλεσμα, δεν έφτιαξαν φάσεις για γκολ και το τριπλό σφύριγμα του Νικολάου τις βρήκες ισόπαλες 1-1.

Please enable javascript for Live Updates Support!