Η Ελπίδα κατέκτησε το Κύπελλο

Η Ελπίδα Ξυλοφάγου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο τελικό Κυπέλου Γ’-Δ’ Κατηγορίας, αφού κέρδισε τον Διγενή Ορόκλινης 2-1, στο Δασάκι της Άχνας. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με καλές φάσεις, δύναμη και αρκετό πάθος από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων, στοιχεία που έδειχναν πόσο πολύ ήθελαν το Κύπελλο. Το λευκό 0-0 οδήγησε τον αγώνα στην ημίωρη παράταση. Ο Διγενής κατάφερε λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης να σκοράρει με τον Νικολάου στο 105’ και να βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση του τροπαίου. Οι ποδοσφαιριστές της  Ξυλοφάγου είχαν άλλη γνώμη και με δυο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παπακυριάκου στο 110’ και Θωμά τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε να πραγματοποιήσουν την ολική ανατροπή και να κατακτήσουν το Κύπελλο.

Διγενής Ορόκληνης: Στασή, Θούπος, Ντε Καρβάλιο, Ιουλιάν(75’ Μπάνσκι), Κουντούρη, Μιχαήλ, Νικολάου, Αποστόλου, Κόλεφ, Αλεξαντρόφ(75’ Μανώλη), Τσοπρόφσκι

Ελπίδα Ξυλοφάγου:  Μάρκου, Θεοδοσίου(102’ Δ. Δημητρίου), Κάτζης, Δημητρίου, Βασιλείου(56’ Ρίτολ), Παπακυριακού, Μαρίνου, Σάουρος, Μανώλη(120’ Αρειστήδου), Καραπάσιης, Μ.Θωμά

Κίτρινες: Ντε Καρβάλιο, Ιουλιάν, Αλεξαντρόφ/ Δημητρίου, Θωμά, Σάουρος, Ρίτολ, Μαρίνου

© 2012 Powered By SigmaLive, Part of Dias Group of Companies.