Sports Football Cyprus A League Συνέχεια στην κατρακύλα…και πάλι η Δόξα

Συνέχεια στην κατρακύλα…και πάλι η Δόξα

ΜΕΓΑΛΗ νίκη για την Δόξα επί της Ομόνοιας η οποία συνεχίζει τον δικό της Γολγοθά. Η Ομόνοια η οποία παρουσιάστηκε με ενδεκάδα ανάγκης στο ΓΣΠ, μόλις τρις ποδοσφαιριστές στον πάγκο (ένας τερματοφύλακας) γνώρισε εκ νέου την ήττα από την Δόξα, αυτή τη φορά με 1-3 και βλέπει το κάθε όνειρο της πηγαίνει στράφι στην φετινή χρονιά. Στο αγωνιστικό μέχρος η Δόξα, πήρε κεφάλι στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Κιφουετί και έκανε τα τέρμτατα της δυο με τον Σαντίκ τρια λεπτά μετά την έναρξη του β' μέρους. Η Ομόνοια μείωσε στο 53ο λεπτό με τον Κατσαντώνη σε 1-2 με την Δόξα να πετυχαίνει και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Δοκάρι με τον Εκίθα είχαν οι πράσινοι, με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η Δόξα αφού αποβλήθηκε ο Πουτζουρής.

Η Ομόνοια, ρυθμό, η Δόξα τις ευκαιρίες
Πολύ ορεξάτη για να παίξει μπάλα και να δώσει τον δικό της ρυθμό μπήκε στο ΓΣΠ η ομάδα του Ιβαϊλο Πέτεφ. Πίεσε από ψηλά, είχε την κατοχή απείλησε με τον Μπρέβελντ, αλλά η Δόξα ήταν η ομάδα που έφτιαξε τις ευκαιρίες. Αρχικά στο 7ο λεπτό ο Σαντίκ μπήκε στην περιοχή ωστόσο ο Αντωνίου πραγματοποίησε διπλή επέμβαση και μάζεψε την μπάλα. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 10ο λεπτό και πάλι με την Δόξα, με τον Σαντίκ και πάλι να αστοχεί μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Αντωνίου.

Πρώτη με Κατσαντώνη
Στο 16ο λεπτό η Ομόνοια βρήκε την πρώτη της καλή ευκαιρία. Ο Κατσαντώνης (έφυγε από θέση οφ-σαιντ), βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Δόξας και με δυο αντιπάλους να τον ακολουθούν, έκανε το πλασέ αλλά ήταν αδύνατο με τον Χατζηφραγκίσκου να πέφτει και να μαζεύει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Στις καθυστερήσεις κτύπησε η Δόξα

Η Ομόνοια είχε την κατοχή έφτιαξε προϋποθέσεις για να απειλήσει την αντίπαλη εστία, ωστόσο όσες φορές και αν έφτασε κοντά στην εστία, η τελική πάσα, έβγαινε λάθος με αποτέλεσμα να μην δημιουργούσαν ευκαιρίες. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Δόξα πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κιφουετί. Ο Θωμάς Ιωάννου έκανε την σέντρα και ο επιθετικός της ομάδας του Λούκα Χατζηλούκα μέσα από την μικρή περιοχή έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του Αντωνίου ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει στην φάση.

Σαντίκ και 0-2 για τη Δόξα

Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα μπήκε με τις καλύτερες συνθήκες στο β' μέρος. Ο Σαντίκ τρια λεπτά μετά την έναρξη του β' μέρους βγήκε φάτσα με τον Αντωνίου και με πλασέ έκανε το 0-2 για την ομάδα της Δόξας.

Με δέκα η Δόξα, μειώνει η Ομόνοια στο σκορ

Στο 52ο λεπτό η Δόξα, έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές αφού ο Πουτζουρής αντίκρισε την κόκκινη κάρτα σε σκληρό μαρκάρισμα στον Κατσαντώνη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι πράσινοι κατάφεραν και μείωσαν στον σκορ με τον Κατσαντώνη. Ο Αντόνια μπήκε στην περιοχή έκανε την παράλληλη μπαλιά και η μπάλα κατέληξε στον σκορ ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Χατζηφραγκίσκου.

Και ο Παπαφώτης στους σκορερ

Μπορεί η Ομόνοια να έχασε κλασικές ευκαιρίες με Κανού και Εκίθα για να ισοφαρίσει σε 2-2 αλλά η Δόξα ήταν η ομάδα που πήρε την πανηγυρική νίκη μέσα στο ΓΣΠ, δεύτερη σε μια εβδομάδα. Η ομάδα της Δόξας σκόραρε και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Παπαφώτη έκανε το 1-3 και κέρδισε για πρώτη φορά την Ομόνοια σε αγώνα πρωταθλήματος μέσα στην έδρα της.

Ομόνοια: Αλέξανδρος Αντωνίου, Βύντρα, Παναγιώτου (45' Σόλομον), Σοάρες, Φραγκέσκου (46' Μαδούρο), Εκίθα, Μπρέβελντ, Μάριος Δημητρίου, Αντόνια, Κανού, Κατσαντώνης

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Σισοκό (55' Κένατι), Μπά, Μουχτάρης, Ρεδόνδο, Κιφουετί (61' Λουις Κάρλος), Ασαμόα, Νάρ (85' Παπαφώτης), Ιωάννου, Σαντίκ, Πουτζιουρής

Κίτρινες: Μαδούρο, Μπρέβελντ, Σόλομον/Μπά, Σαντίκ, Ρεδόνδο

Κόκκινες: Πουτζουρής

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττος
Βοηθοί: Κυριάκος Κυριάκου-Ευαγόρας Ευαγόρου

Please enable javascript for Live Updates Support!