Sports Football Cyprus A League Aπόλλων-ΑΕΚ 2-0: Δραματικό φινάλε και μπλε το... ντέρμπι!

Aπόλλων-ΑΕΚ 2-0: Δραματικό φινάλε και μπλε το... ντέρμπι!

Της Άντριας Χήρα

Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕΚ στο Τσίρειο, κερδίζοντας με 2-0 με γκολ στο 90' και 90+5' του αγώνα. Οι "κυανόλευκοι" που έβαζαν πίεση σε όλο το 90λεπτο, λύθηκαν προς το τέλος της αναμέτρησης, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο/

Ο Σάσα Μάρκοβιτς στη δεύτερη του μόλις συμμετοχή με τον Απόλλωνα και πρώτη του στο Τσίρειο στάδιο, κατάφερε να πάρει τον τίτλο του MVP του ντέρμπι, αφού εκτελώντας συρτά το φάουλ, κάρφωσε την μπάλα στα δίκτυα του Πάμπλο για το πρώτο γκολ και τον Ζελάγια στις καθυστερήσεις του αγώνα να κλειδώνει τη νίκη, βάφοντας το ντέρμπι... μπλε. Η ΑΕΚ το προσπάθησε πολύ, δεν άντεξε όμως στη πίεση των "κυανόλευκων". Στους 55 ο Απόλλωνας, έχασε έδαφος η ομάδα του Ιδιάκεθ που πλέον μένει στο -8 από την κορυφή.

Εικόνα αγώνα:

Με καλό ρυθμό ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στο Τσίρειο Στάδιο, με Απόλλωνα και ΑΕΚ να μένουν στο 0-0 στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής για ένα 45λέπτο. Ο Απόλλωνας είχε την κατοχή έστω και με μικρή διαφορά, ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε να απειλήσει τον Βάλε είτε από στημένη φάση είτε από κάποια αντεπίθεση.

Η ΑΕΚ ήταν η πρώτη ομάδα που είχε την ευκαιρία στο δεύτερο μόλις λεπτό με τον Τρισκόφσκι να δοκιμάζει το πόδι του και με τον Βάλε να διώχνει με γροθιές. Ο Απόλλωνας απάντησε στην ευκαιρία του Τρισκόφσκι με τον Μάγκλιτσα στο 5ο λεπτό να έχει κακό τελείωμα από κοντινή απόσταση, χωρίς όμως ν' ανησυχεί ο Πάμπλο. Στο 10' ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ Φλόριαν Τολμές εκτέλεσε άψογα ένα φάουλ από τα 21 μέτρα, η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πορτογάλου κήπερ του Απόλλωνα. Στο 23' ο Γάλλος με κεφαλιά απείλησε ξανά την εστία της γηπεδούχου ομάδας, μετά από σέντρα του Μόισοφ, ο Βάλε όμως ως έμπειρος που είναι απέκρουσε χωρίς πρόβλημα.

Στο 24' είχαμε απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ζάντερ με τον Πάμπλο να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση με υπερένταση, ενώ στο 38' μία μπαλιά του Παπουλλή προς τον Άλεφ δεν ήταν αρκετή για τον Βραζιλιάνο αφού δεν κατέστη δυνατό να μπει στην πορεία της μπάλας και να απειλήσει την εστία της ΑΕΚ.

Από μία ευκαιρία είχαν Απόλλωνας και ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Αρχικά οι γηπεδούχοι με τον Παπουλή στο 52' να κάνει μία ατομική ενέργεια, επιλέγοντας να τελειώσει μόνος του τη φάση, ενώ είχε τις επιλογές των Σαρδινέρο και Γιάκολιτς και την ΑΕΚ να απαντά στο αμέσως επόμενο λεπτό με γύρισμα από τον Τολμές και τον Ρομπέρζ να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο 59' μία σέντρα από τα δεξιά και τον Γιάκολιτς, δεν ήταν αρκετά επικίνδυνη με τον Μόισοφ να βγάζει καλή άμυνα.

Μέσα σ' ένα δίλεπτο ο Απόλλωνας μπορούσε να νικήσει δύο φορές τον Πάμπλο, ο πορτιέρο όμως της ΑΕΚ είπε όχι. Αρχικά στο 72' με εξ επαφής κεφαλιά από τον Γιάκολιτς απείλησε από τα δεξιά ο Κροάτης, με τον Πάμπλο να κρατά το μηδέν παθητικό. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζελάγια επιχείρησε να τον κρεμάσει βλέποντας τον εκτός εστίας όμως ο φύλακας "άγγελος" της ΑΕΚ κατάφερε να επιστρέψει, να πάρει θέση και να αποκρούσει το σουτ του του επιθετικού του Απόλλωνα.

Μίλησαν στο τέλος - Γκολ και 2-0
Ο Απόλλωνας μίλησε στα τελευταία στάδια του ντέρμπι, με τον Μάρκοβιτς να έρχεται από τον πάγκο για να σκοράρει και να κάνει το 1-0 στο ντέρμπι και στο 90+5 ο Ζελάγια να ζευγαρώνει τα γκολ της ομάδας του, κλειδώνοντας μία πολύ μεγάλη νίκη εις βάρος της ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων: Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σαντάνα, Άλεφ, Σακέτι, Σαρδινέρο (78' Σκέμπρι), Γιάκολις, Παπουλής (84' Μάρκοβιτς), Μαγκλίτσα (68' Ζελάγια)

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς (76' Νέλσον), Τέτε, Τρισκόφσκι (87' Κάσες), Λαμπάν, Φλοριάν (70' Γιάννου)

Please enable javascript for Live Updates Support!