Sports Football Cyprus A League Τεσσάρα και κορυφή για την ΑΕΚ (4-1) τον Άρη

Τεσσάρα και κορυφή για την ΑΕΚ (4-1) τον Άρη

Επέστρεψε η ΑΕΚ…επέστρεψε και ο Τολμές με χατ-τρικ.

Στην κορυφή του πρωταθλήματος Cyta και με παιχνίδι περισσότερο επέστρεψε η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε του Άρη με 4-1 (με ανατροπή) και έφτασε τους 43 βαθμούς έναντι 40 της Ανόρθωσης η οποία αγωνίζεται αύριο με τον Απόλλωνα.

Η ΑΕΚ επέστρεψε λοιπόν στις νίκες μετά την ήττα από την Ανόρθωση έχοντας πρωταγωνιστή τον Φλοριάν Τολμές. Ο Γάλλος και πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ επέστρεψε και αυτός στα γκολ (μετά από τέσσερεις αγώνες) και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του να φτάσει στην νίκη. Έκανε χατ-τρικ έφτασε τα 18 γκολ στο πρωτάθλημα και θέλει ακόμη ένα για να πιάσει την δική του καλύτερη απόδοση.

Ο Άρης ήταν η ομάδα που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 24ο λεπτό αλλά στη συνέχεια η ομάδα της ΑΕΚ κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει με τον Τολμές στο 44ο λεπτό και να πάρει τη νίκη στην επανάληψη.

Καταλά στο 68ο λεπτό και ακόμη δυο γκολ του Τολμές στο 75’ και 86’ πέτυχαν την ανατροπή με την ΑΕΚ να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη.

Μόλις 2 σουτ στα πρώτα 20 λεπτά
Μπορεί η ΑΕΚ να μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο της ΑΕΚ Αρένα και να έψαχνε το γρήγορο γκολ ωστόσο η καλή αμυντική παρουσία του Άρη δεν της επέστρεψε να γίνει αρκετά επικίνδυνη. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ μέσα στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης ήταν να επιχειρήσει δυο σουτ με τους Λαμπάν και Ακοράν, με αυτό του Ισπανού να περνά ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι του Νουρεντινόσφσκι.

Αναγκαστική αλλαγή ο Ακοράν
Μόλις στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης ο προπονητής της ΑΕΚ, Ιμανόλ Ιδιακέθ προχώρησε στην πρώτη του αναγκαστική αλλαγή. Ο Ακοράν, ένιωσε τράβηγμα στους προσαγωγούς και αναγκαστικά πέρασε εκτός και την θέση του πήρε ο Χέφελ.

Λάθος...και 0-1 για τον Άρη
Στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης ο Άρης πήρε κεφάλι στο σκορ. Έγινε το λάθος στην άμυνα της ομάδας του Ιμανολ Ιδιακέθ και ο Μαλεκκίδης, έδωσε πάσα, πάρε-βάλε στον Φράγκου ο οποίος από πολύ κοντινή απόσταση έκανε το πλασέ νικώντας για πρώτη φορά στην αναμέτρηση τον Πάμπλο κάνοντας το 0-1 για την ομάδα της Λεμεσού.

Σκόραρε μετά από τέσσερις αγώνες ο Τολμές
Στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ έφερε τον αγώνα στα ίσια με τον Τολμές. Ο Αντωνιάδης είδε τον Γάλλο επιθετικό μόνο στην μεγάλη περιοχή του Άρη, έβγαλε συστημένη μπαλιά για το κεφάλι του Τολμές ο οποίος ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Τολμές επέστρεψε στα γκολ μετά από τέσσερις αγώνες πετυχαίνοντας το 16ου γκολ στο πρωτάθλημα.

Απείλησε και πάλι με Τολμές
Δυνατά άρχισε και το β' μέρος η ΑΕΚ. Η ομάδα του Ιδιακέθ έψαχνε το γκολ με το οποίο θα περνούσε μπροστά στο σκορ και λίγο έλειψε να το πετύχει στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τολμές βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μετά από πάσα του Τομάς, ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι του Νουρεντινόφσκι.

Νέα ευκαιρία με Τομάς
Η ΑΕΚ πίεζε συνεχώς την εστία του Άρη για το δεύτερο γκολ και έφτασε πολύ κοντά να το πετύχει με τον Χοάν Τομάς. Ο μέσος της ΑΕΚ από το σημείο του πέναλτι έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι του Νουρεντινόσφκι στο 63ο λεπτό.

Λύτρωση με Καταλά
Η πίεση έφερε καρπούς για την ΑΕΚ. Στο 67ο λεπτό η ομάδα του Ιδιακέθ κέρδισε φαουλ σε καλή θέση με τον Λαρένα να σερβίρει στον Καταλά με τον Ισπανό να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και να γυρίζει τα εις βάρος δεδομένα για την ΑΕΚ κάνοντας το 2-1.

Καθάρισε με Τολμές
Στον πάγκο του για τα καλά κάθισε ο προπονητής της ΑΕΚ Ιδιακέθ στο 75ο λεπτό και γι' αυτό φρόντισε ο Φλοριάν Τολμές. Ο Γάλλος επιθετικός είπε ευχαριστώ στον Τομάς ο οποίος με έξυπνη κάθετη μπαλιά βρήκε τον πρώτο σκορερ της ομάδας στην περιοχή ο οποίος πέρασε την μπάλα δίπλα από τον Νουρεντινόφσκι κάνοντας το 3-1. Τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα έφτασε ο Τολμές. Δεύτερο προσωπικό για τον Γάλλο.

Χατ-Τρικ από τον Γάλλο
Στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ πέτυχε και τέταρτο γκολ...με ποιον άλλο με τον Φλοράν Τολμές. Ο Γάλλος με προβολή πρόλαβε τον τερματοφύλακα του Άρη έκανε το 4-1 και πέτυχε το πρώτου χατ-τρικ στην Κύπρο και με την φανέλα της ΑΕΚ φτάνοντας τα 18 γκολ στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Σόρια (46' Νέλσον), Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν (17' Χέφελ), Τομάς (78' Κάσες), Τέτε, Λαμπάν, Τολεμές

Άρης: Νουρεντινόφκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Φράγκος (83' Δημοσθένους), Μαλεκκίδης (55' Ράντου), Ντρομπάροφ, Πάγκαλος, Παναγή, Κούσας, Γιούσεφ (62' Ιονίτα)

Κίτρινες: /Παχίπης, Μαλεκκίδης,Ευσταθίου, Κούσα