Sports Football Cyprus A League Ο Λέοντας δάγκωσε την αρκούδα

Ο Λέοντας δάγκωσε την αρκούδα

Τη μέγιστη νίκη (ελπίζουμε μέχρι την επόμενη) στην ευρωπαϊκή της ιστορία πέτυχε η ΑΕΛ, κερδίζοντας την πανίσχυρη Ζενίτ με 1-0. Ένα σκορ που δίνει σοβαρές ελπίδες στην ομάδα της Λεμεσού για είσοδο στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Το σκορ είναι ιδανικό, αφού η νίκη συνοδεύτηκε με μηδέν παθητικό. Η ΑΕΛ διαχειρίστηκε πολύ καλά τον αγώνα. Άντεξε στις στιγμές που η ομάδα της Ρωσίας ξεδίπλωσε τις αρετές της, κράτησε το 0-0 και περίμενε υπομονετικά την ευκαιρία της. Που ήρθε στο 64΄όταν ο Μπεμπέ που πέρασε λίγο πριν έστειλε συστημένη μπαλιά στον Γκικίεβιτς και ο Πολωνός σκόραρε με το κεφάλι. Η αποβολή του Βίτσελ και η καλή διαχείριση από πλευράς της ομάδας του Πέτεφ, ήταν τα επόμενα σημεία αναφοράς, με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να διαφυλάξει το πολύτιμο 1-0 μέχρι τέλους.

Αναμενόμενο μοτίβο
Στα πρώτα λεπτά οι προθέσεις των ομάδων ήταν ξεκάθαρες. Η ΑΕΛ έδωσε χώρο και προσπάθησε να κτυπήσει στην αντεπίθεση, με την Ζενίτ από την άλλη να θέλει να πιέσει. Οι ρώσοι ήταν απειλητικοί και στα 15 λεπτά, μέτρησαν τρεις καλές φάσεις με Ντάνι, Βίτσελ, Χουλκ. Ειδικά στη περίπτωση της προσπάθειας του βέλγου άσου στο 14΄, η παρέμβαση του Σιέλη ήταν σωτήρια. Στο 24΄πέρασε ο μέγιστος κίνδυνος με τον Ντάνι να στέλνει με πλασέ τη μπάλα στο δοκάρι του Φερκρούς. Το 0-0 παρέμεινε, αλλά ήταν εμφανές ότι η ΑΕΛ έπρεπε να βρει τρόπο να φρενάρει την επιθετικότητα της Ζενίτ. Όντως το κατάφερε (βοήθησε και η τρίλεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού του Φερκρούς) και μάλιστα στο 35΄απείλησε για πρώτη φορά, με τον Σαρτινέρο να βγάζει τη προβολή στη μπαλιά του Εντμάρ, αλλά η μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία. Γενικά στο 2ο μισό του ημιχρόνου η ομάδα της Λεμεσού, στάθηκε πολύ καλά. Εντούτοις το 2ο μέρος άρχισε με επιθετικές τάσεις της Ζενίτ. Στο 49’ ο Ντάνι βρέθηκε απέναντι από τον Φερκρούς, αλλά πλάσαρε αδύναμα. Στα επόμενα δέκα λεπτά η ρωσική ομάδα είχε 2-3 καλές απόπειρες, αλλά ο Φεκρούς δεν ανησύχησε.
Name
Κίνηση ματ και γκολ
Στο 60΄οι δύο προπονητές έκαναν τη 1η τους κίνηση. Ο Μπεμπέ μπήκε αντί του Ζεζίνιο για να βελτιώσει τη κυκλοφορία, την ώρα που ο Ροντόν  μπήκε αντί του Κερζάκοφ. Κίνηση ματ από τον Πέτεφ αφού τέσσερα λεπτά ο Μπεμπέ σέντραρε με ακρίβεια και ο Γκικίεβιτς από κοντά νίκησε τον Λοντίγκιν. Δύο λεπτά μετά τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα. Ο Βίτσελ κτύπησε εκτός φάσης τον Ντανιελζίνο και αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα. Ο Πέτεφ αντέδρασε βλέποντας τη προοπτική και αμέσως δυνάμωσε την επίθεση του με τον Ταγκμπατζουμί αντί του Σαρντινέρο.  Ο χρόνοςς κυλούσε πλέον υπέρ της ΑΕΛ. Που έλεγχε το ρυθμό, δεν κινδύνευε και σε 1-2 περιπτώσεις μία καλύτερη μεταβίβαση θα μπορούσε να αποφέρει ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού. Τελικά η ΑΕΛ κράτησε χωρίς πολύ δυσκολία το 1-0 (παρόλο που στα τελευταία 5 λεπτά οι ρώσοι έκαναν μία ύστατη προσπάθεια) και τώρα ετοιμάζεται για την ολοκλήρωση της ανατροπής των προγνωστικών στην Αγία Πετρούπολη.

Please enable javascript for Live Updates Support!