ΑΕΚΑΡΑ και φούλ για τίτλο!

Η ΑΕΚ πήγε κόντρα στην δυσμενή παράδοση και κατάφερε να κερδίσει για πρώτη φορά τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο Γ.Σ.Π. Η τελευταία χρονιά που έφυγε με το διπλό ήταν το 1997 μέσα στο Μακάρειο στάδιο. Η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν έσπασε και το αήττητο του ΑΠΟΕΛ επικρατώντας με 2-1 μέσα στο Γ.Σ.Π. Ο Σεράν άνοιξε το σκορ στο 22’ ,  οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 52’ με τον Πίντο. Το χρυσό γκολ για την ΑΕΚ το πέτυχε ο Τζέισον Δημητρίου στο 78’.
Μια επιτυχία που  έφερε την ΑΕΚ πλέον να συγκατοικεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τον ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση στους 25 βαθμούς.
Η νίκη της ΑΕΚ μέσα στο Γ.Σ.Π απέναντι στον ΑΠΟΕΛ αποδεικνύει ότι η ομάδα της Λάρνακας έχει όλα τα φόντα να διεκδικήσει τον φετινό τίτλο.

Η ΑΕΚ πήρε δίκαια την νίκη αφού ήταν η ομάδα που είχε τον πλήρη έλεγχο στο Ά μέρος και είχε τις ευκαιρίες για διευρύνει το σκορ. Ο ΑΠΟΕΛ στο Ά μέρος ήταν κακός και με πρόβλημα ανάπτυξης. Ήταν ουσιαστικά ακίνδυνος.
Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε με την είσοδο του Μπενασούρ και την έξοδο του Μπούντιμιρ με τους «γαλαζοκίτρινους» να αγωνίζονται ουσιαστικά χωρίς φορ στην περιοχή. Όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Πίντο στο 52’ και είχαν όλες τις προυποθέσεις για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ .  Όμως ήταν η ΑΕΚ που κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά με τον Τζέισον Δημητρίου στο 78’ που ουσιαστικά έδωσε το υπερπολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του. Μια νίκη που πανηγυρίστηκε δεόντως απο τους Λαρνακείς. Από την άλλη απογοήτευση στον ΑΠΟΕΛ για την πρώτη ήττα.Η ΑΕΚ με την δεύτερη της νίκη στο Γ.Σ.Π  αφού κέρδισε και την Ομόνοια έδειξε ότι έχει τις δυνάμεις για να κάνει την υπέρβαση στο φετινό πρωτάθλημα.
Προβάδισμα με Σεράν
Η πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι έγινε στο  13  όταν ο  Ντα Σίλβα έδωσε στον Πάλιτς ο οποίος μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ , όμως έδιωξε ο Μπόρδα. Η ΑΕΚ στην επόμενη της φάση κατάφερε να ανοίξει το σκορ  στο 22'.  Ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή , ο Πιντάδο έκανε την κεφαλιά ο Πάρντο απέκρουσε ασταθώς και ο Σεράν με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 23’ η ΑΕΚ βρέθηκε πολύ κοντά για να πετύχει δεύτερο τέρμα όταν ο  Πάρντο απέκρουσε μετά από κεφαλιά που έγινε μέσα στην περιοχή από τον Καταλά.  Στο 33 ο  Μαραγκός έκανε την μπαλιά και ο Μάτσι μέσα στην περιοχή έκανε την κεφαλιά όμως απέκρουσε ο Πάρντο

Η πρώτη αντίδραση
Η πρώτη φάση στον αγώνα για τον ΑΠΟΕΛ έγινε στο 35’ όταν ο   Σέρτζιο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μοραίς μέσα στην περιοχή έκανε την κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση στο 38’ όταν ο Πιντάδο μπηκε στην περιοχή και έκανε το σουτ άουτ. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ είχε την πολύ καλή ευκαιρία όταν  στο 42’  ο  Μάριο Σέρτζιο έκανε την μπαλιά και ο Μπούντιμιρ έκανε την κεφαλιά δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
Στα ίσα με τον Πίντο
Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και έχασε την μεγάλη ευκαιρία στο 47’ όταν  ο  Σολωμού έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή και ο Καταλά έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίκτυα. Στο 48 ο  Μπενασούρ έκανε την μπαλιά και ο Σολωμού μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ άουτ. Στο 52   ο  Μπενασούρ μέσα στην περιοχή έδωσε στον Πίντο ο οποίος με σουτ έκανε  το 1-1. Στο  61' ο  Πίντο έκανε το σουτ απέκρουσε ο Χαίμόφ. Στο 62 ο  Πάλιτς μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ όμως απέκρουσε ο Πάρντο. .. Στο 66 ο  Ντα Σίλβα έκανε την μπαλιά και ο Πιντάδο έκανε την κεφαλιά άουτ. Στο 69 ο  Μάτσι μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Πάρντο.
Ψυχρολουσία με Τζέισον
Στο 78 σε μια ανύποπτη φάση  Ο Τζέισον Δημητρίου με ψηλοκρεμαστό σουτ  έξω απο την περιοχή έκανε το 1-2 και έστειλε τους φίλους της ομάδας στους εφτά ουρανούς

Τα πλάνα
ΑΠΟΕΛ

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε την ομάδα με το σύστημα 4-5-1 με τον Πάρντο κάτω απο τα δοκάρια. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Καρυπίδη και Μπόρδα. Στα άκρα της άμυνας ο  Σέρτζιο απο δεξιά και  απο αριστερά ο Ηλία. Αμυντικά χαφ οι Μοραίς και Τζιόλης. Στα φτερά απο δεξιά ο Σολωμού και απο αριστερά ο Μαντούκα. Σε ελεύθερο ρόλο ο Πίντο και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπούντιμιρ.
Στην επανάληψη με την είσοδο του Μπένασούρ στα φτερά πέρασαν οι Μπενασούρ και Σολωμού και στην κορυφή της επίθεσης ο Μαντούκα.
ΑΕΚ
Ο Ράν Μπεν Σιμόν παρέταξε την ομαδα με το σύστημα 4-5-1 με τον Χαϊμόφ κάτω απο τα δοκάρια , δεξί μπακ ο Δημητρίου, αριστερό ο Ζιλέ και στο κέντρο της άμυνας οι Σεράν και Καταλά. Αμυντικά χαφ οι Φαν Ντάικ και Μαραγκός, σε ελεύθερο ρόλο ο Ντα Σίλβα , στα άκρα οι Μάτσι και Πάλιτς  και στην κορυφή της επίθεσης ο Πίντάδο.

Δείτε  Live Ενημερώση την εξέλιξη του ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ στο Γ.Σ.Π

7:55
Τέλος αγώνα

7:49
89'  Ο Αλεξάνδρου σκόραρε όμως ήταν σε θέση όφσαίντ. Σωστά δεν μέτρησε

7:38
78 Γκοοοοοοοολ! Ο Τζέισον Δημητρίου με ψηλοκρεμαστό σουτ  έξω απο την περιοχή έκανε το 1-2

7:35
76' Κίτρινη κάρτα στον Μάριο Ηλία

7:29
70' Μέσα ο Αλεξάνδρου, έξω ο Σολωμού

7:29
70 Κίτρινη κάρτα στον Χαίμοφ

7:28
69 Ο Μάτσι μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Πάρντο

7:26
68' Μέσα ο Νακασίμα , έξω ο Πάλιτς

7:26
66' Ο Ντα Σίλβα έκανε την μπαλιά και ο Πιντάδο έκανε την κεφαλιά άουτ

7:22
62 Ο Πάλιτς μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ όμως απέκρουσε ο Πάρντο

7:21
61' Ο Πίντο έκανε το σουτ απέκρουσε ο Χαίμόφ

7:17
56 Ο Σολωμού έφευγε απο δεξιά προς την περιοχή υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση όφσαιντ

7:13
Κίτρινη στον Πιντάδο

7:13
52 Γκοοοοολ!  Ο Μπενασούρ μέσα στην περιοχή έδωσε στον Πίντο ο οποίος με σουτ έκανε  το 1-1

7:08
48 Ο Μπενασούρ έκανε την μπαλιά και ο Σολωμού μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ άουτ

7:07
47 Ο Σολωμού έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή και ο Καταλά έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίκτυα(ερωτηματικό αν πέρασε την γραμμή του τέρματος)

7:04
Έναρξη β μέρους

7:03
46' Έξω ο Μπούντιμιρ , μέσα ο Μπενασούρ

6:47
Τέλος Ά μέρους

6:43
42 Ο Μάριο Σέρτζιο έκανε την μπαλιά και ο Μπούντιμιρ έκανε την κεφαλιά δίπλα απο το κάθετο δοκάρι

6:39
38' Ο Πιντάδο μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ άουτ

6:36
35 Ο Σέρτζιο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μοραίς μέσα στην περιοχή έκανε την κεφαλιά πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι. Η πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ

6:34
33 Ο Μαραγκός έκανε την μπαλιά και ο Μάτσι μέσα στην περιοχή έκανε την κεφαλιά όμως απέκρουσε ο Πάρντο

6:32
Η ΑΕΚ η ομάδα που πιέζει , ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχει πρόβλημα ανάπτυξης

6:30
30 Καμία αντίδραση απο τον ΑΠΟΕΛ μέχρι τώρα

6:26
23 Ο Πάρντο απέκρουσε μετά απο κεφαλιά που έγινε μέσα στην περιοχή απο τον Καταλά

6:24
22' Γκοοοοοοολ! Ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε το φάουλ έξω απο την περιοχή , ο Πιντάδο έκανε την κεφαλιά ο Πάρντο απέκρουσε ασταθώς και ο Σεράν με πλασέ έκανε το 0-1

6:22
21' H AEK εδώ και ένα δεκάλεπτο έχει τον έλεχγο του αγώνα

6:14
13' Πρώτη αξιόλογη φάση στον αγώνα. Ο Ντα Σίλβα έδωσε στον Πάλιτς ο οποίος μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ , όμως έδιωξε ο Μπόρδα

6:11
Με τον ΑΠΟΕΛ να έχει τις πρωτοβουλίες

6:10
10'  Kαμία φάση στον αγώνα