Sports all other sports Other Sports Οι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες

Οι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες

Η ομάδα κόμπακ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής του ίδιου σωματείου Πέτρος Ιωάννου, ήταν οι μεγάλοι νικητές των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων, με τους οποίους έπεσε και η αυλαία του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ. Ο τελευταίος αγώνας φιλοξενήθηκε στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού την περασμένη Κυριακή, 15 Οκτωβρίου, και τον αθλοθέτησε η ασφαλιστική εταιρία CYPRIA LIFE.
 
Με την πρωταθλήτρια ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, η οποία συγκέντρωσε 281/300, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Πέτρος Ιωάννου, Κύπρος Κυπριανού και Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, ενώ δεύτερη κατετάγη η «οικοδέσποινα» ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού με 272/300 και τρίτη η ομάδα της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου με 271/300. 
 
Στην ατομική κατάταξη ο Πέτρος Ιωάννου πέτυχε 97/100 και πήρε την πρώτη θέση τόσο στην Α’ κατηγορία όσο και στη γενική κατάταξη, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Χάρης Χριστοδουλίδης του ΣΚΟΠΑΦ με 96/100 και τρίτος ο νικητής της Β’ κατηγορίας Ματθαίος Αρμεύτης της ΣΚΟΛΕΜ με 95/100. Στην Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Δημήτρης Ζαχαριάδης του ΣΚΟΠΑΦ με 88/100 και στην Δ’ κατηγορία ο Λεόντιος Λεοντίου του ΣΚΟΛΑΡ με 93/100. Ο νεαρός Πέτρος Αναστασίου του ιδίου Ομίλου ήταν ο νικητής στην κατηγορία των εφήβων με 87/100 και ο συναθλητής του Κωστάκης Νεοκλέους πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία των βετεράνων με 89/100. Τέλος, στους σούπερ βετεράνους, τη νίκη εξασφάλισε ο Δημήτρης Λόρδος της ΣΚΟΑΜ με 83/100. 
 
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων στο κόμπακ, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:
 
ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας 281/300
2. Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού 272/300
3. Σκοπευτική Οργάνωσης Αμμοχώστου 271/300
4. Σκοπευτικός Όμιλος Πάφου 266/300
5. Σκοπευτικός Όμιλος Λάρνακας 262/300
6. Σκοπευτική Οργάνωση Κερύνειας 257/300
 
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 97/100
2. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 96/100
3. Νεόφυτος Σιαλής ΣΚΟΑΜ 95/100
4. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΜ 95/100
5. Κωνσταντ. Αριστοφάνους ΣΚΟΛΑΡ 93/100
6. Λεύκιος Μιλτιάδους ΣΚΟΛΕΜ 93/100
 
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Ματθαίος Αρμεύτης ΣΚΟΛΕΜ 95/100
2. Ανδρέας Παπαχριστοφόρου  ΣΕΛ 88/100
3. Δώρος Παμπακάς ΣΚΟΑΜ 88/100
4. Κούλλης Χάματσος ΣΚΟΑΜ 88/100
5. Άθως Σταυρινού ΣΕΛ 88/100
6. Γρηγόρης Τούμπας ΣΚΟΚΕΡ 87/100
 
Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Δημήτρης Ζαχαριάδης ΣΚΟΠΑΦ 88/100
2. Βαρνάβας Σοφοκλέους ΣΚΟΛΕΜ 85/100
3. Γιάννης Χρίστου ΣΚΟΛΕΜ 84/100
4. Δημήτρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 84/100
5. Βύρων Στυλιανού ΣΕΛ 82/100
6. Γιάννης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 80/100
 
Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Λεόντιος Λεοντίου ΣΚΟΛΑΡ 93/100
2. Παναγιώτης Πουρίκκος ΣΚΟΑΜ 92/100
3. Στέλιος Στυλιανού ΣΚΟΛΕΥ 91/100
 
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
1. Κωστάκης Νεοκλέους ΣΚΟΛΑΡ 89/100
2. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 85/100
3. Βαρνάβας Σοφοκλέους ΣΚΟΛΕΜ 85/100
 
ΣΟΥΠΕΡ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
1. Δημήτρης Λόρδος ΣΚΟΑΜ 83/100
2. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 83/100
3. Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 79/100
 
Τα σχόλια αντιπροσωπεύουν την προσωπική γνώμη των συγγραφέων τους και όχι αυτή του sigmalive.com. Μη κόσμια και προσβλητικά σχόλια θα διαγράφονται.
Top