Πέμπτη, 21/09/2017
RSS

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΑΕΚ Από κόλαση, παράδεισο σε «νεκρό» χρόνο!

| Εκτύπωση | 19 Μάρτιος 2017, 12:05 | Του Νίκου Νικολάου

Ο Απόλλωνας έχανε 2-1 από την ΑΕΚ και στις καθυστερήσεις πήρε σπουδαία νίκη, παραμένοντας στο κυνήγι του τίτλου

ΑΠΟΛΛΩΝ 3
28΄ Βασιλείου, 90+1΄ Βινίσιους, 90+3΄ Γκιέ

ΑΕΚ 2
3΄ Τολεμές, 75΄ Γκαρίδο

Απίστευτη ανατροπή έκανε χθες ο Απόλλωνας στο Τσίρειο. Έχανε 2-1 από την ΑΕΚ και στις καθυστερήσεις πέτυχε δυο γκολ και πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη, εκεί που όλα έδειχναν χαμένα. Το ντέρμπι, το οποίο σημαδεύθηκε από δυο μεγάλα λάθη του Τράττου, είχε δραματικό φινάλε με τη λεμεσιανή ομάδα να επιβεβαιώνει ότι… αρνείται να χάσει (τελευταία ήττα στην 7η αγωνιστική) και με τη νίκη να παραμένει στο κόλπο του τίτλου (61 βαθμοί), και την ΑΕΚ να χάνει με αυτόν τον τρόπο ένα δικό της παιχνίδι και να απομακρύνεται πολύ από τον στόχο της (59β.).

Το παιχνίδι έγινε κεκλεισμένων των θυρών και οι δυο ομάδες έπαιξαν για μεγάλο διάστημα με 10 παίκτες, με τον διαιτητή να χαρίζεται στον Σακέτι και να αποβάλλει στη συνέχεια άδικα τον Ρομπέρζ.

Ο Αυγουστή παρέταξε τον Απόλλωνα με σχήμα 4-2-3-1 με τον Γκιέ στην κορυφή, ο οποίος επέστρεψε στο βασικό σχήμα μετά από τρεισήμισι μήνες. Εκτός πλάνων ήταν οι Μάγκλιτσα (τραυματίας), Σεμέδο (τιμωρημένος) και Αγγελή (παροπλισμένος λόγω τραυματισμού).

Από την άλλη η ΑΕΚ αγωνίστηκε με 4-1-4-1 με τον Τολεμές στην κορυφή της επίθεσης. Μοναδική απουσία ήταν αυτή του Χαραλάμπους, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις την τελευταία στιγμή κι έμεινε εκτός αποστολής.

Από τα αποδυτήρια 0-1

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε τον αγώνα η ΑΕΚ, καθώς μόλις στο 3΄ έβαλε κεφάλι στο σκορ σε αντεπίθεση όταν ο Τολεμές βρήκε χώρο κι έκανε μακρινό σουτ, στο οποίο δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Βάλε. Η φιλοξενούμενη πέτυχε αυτό που ήθελε νωρίς κι απ' εκεί και πέρα θέλησε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα της. Έκανε παιχνίδια τακτικής, κλείνοντας τους χώρους και είχε στόχο να κερδίσει μπάλα για να βγει γρήγορα σε αντεπίθεση. Βέβαια, όποτε είχε την ευκαιρία, έχοντας παίκτες ποιότητας, κυκλοφορούσε μπάλα και έβγαινε και οργανωμένα μπροστά.

Ο Απόλλωνας βρέθηκε σε δεινή θέση με το καλημέρα κι έπρεπε να επιτεθεί. Κράτησε περισσότερο μπάλα κι έψαξε να βρει διαδρόμους. Δεν είχε όμως γρήγορη ανάπτυξη και δεν έβρισκε τον τρόπο να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ήταν φανερό πως οι γηπεδούχοι φορτώθηκαν με άγχος και οι προσπάθειές τους ήταν ως επί το πλείστον λανθασμένες, κάτι που έκανε το έργο της ΑΕΚ πιο εύκολο. Η πρωτοβουλία που είχε ήταν ανούσια καθώς ήταν ακίνδυνος.

Από μηχανής… Βασιλείου και 1-1

Όλα αυτά μέχρι το 28ο λεπτό, όταν σε μιαν ακίνδυνη φάση ο Βασιλείου έξω από την περιοχή με σκαφτό σουτ νίκησε το Γιωργαλλίδη φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Αποβολή Τρισκόφσκι

Το παιχνίδι άναψε στη συνέχεια και λίγα λεπτά αργότερα (31’) είχαμε φάση που σημάδεψε τον αγώνα. Ο Τράττος απέβαλε σωστά τον Τρισκόφσκι, ο οποίος κτύπησε τον Σακέτι, αλλά έπρεπε να είχε αποβάλει και τον Αργεντινό, ο οποίος κτύπησε πρώτος. Τιμωρήθηκε μόνο με κίτρινη. Ο Απόλλωνας έτσι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά όχι για πολύ…

Νέο λάθος από Τράττο

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ένα φάουλ του Ρομπέρζ, το οποίο μπορούσε να χρεωθεί με κίτρινη, έφερε την απευθείας κόκκινη από τον διαιτητή, ο οποίος υπέπεσε σε άλλο ένα μεγάλο λάθος στον πειθαρχικό έλεγχο. Έτσι οι δυο ομάδες συνέχισαν με 10 παίκτες. Ο Κυριάκου γύρισε για να παίξει στόπερ μετά την αποβολή του Ρομπέρζ.

Η επανάληψη

Δυο αλλαγές με την έναρξη του β΄ 45λεπτου είχε ο Απόλλωνας, με τους Σαρδινέρο, Μπενόγια να μπαίνουν στο παιχνίδι σε μια κίνηση να φρεσκαριστεί η επίθεση. Ο Απόλλωνας ανέλαβε πάλι την πρωτοβουλία κι η ΑΕΚ από την πλευρά της έδωσε γήπεδο στον αντίπαλο.

Το παιχνίδι πάντως δεν είχε καλό ρυθμό, ενώ και από πλευράς θεάματος δεν είχε κάτι ιδιαίτερο. Πολλά λάθη κι από τις δυο ομάδες και ημιτελείς προσπάθειες ήταν στην ημερησία διάταξη. Στα μέσα του 45λεπτου ο Ιδιάκεθ έκανε κι αυτός δυο αλλαγές μαζεμένες στη μεσαία γραμμή.

Γκαρίδο και 1-2

Δεν πέρασε πολύς χρόνος από τις αλλαγές και η ΑΕΚ ξαναπήρε προβάδισμα με σουτ του Γκαρίδο στο 75΄. Ο Αυγουστή αμέσως έριξε δεύτερο επιθετικό (Πίεχ) και ρίσκαρε αφήνοντας τρεις αμυντικούς πίσω σε μια προσπάθεια να αντιδράσει η ομάδα του.

Δραματική ολική ανατροπή

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν υπεροπλία στη μεσαία γραμμή, απείλησαν σε αντεπιθέσεις με τρίτο γκολ, αλλά στο τέλος γέλασε και μάλιστα πλατιά ο Απόλλωνας! Για άλλη μια φορά στα τελευταία λεπτά σκόραρε και πήρε νίκη ή βαθμό. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βινίσιους, όπως με την ΑΕΛ, ισοφάρισε με κεφαλιά, ενώ στο 90+3΄ ο Γκιέ, που μέχρι τότε δεν είχε κάνει αισθητή την παρουσία του, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του σκοράροντας μετά από αρκετούς μήνες.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Tράττου Λεόντιος
ΒΟΗΘΟΙ: Τούρος Δώρος, Χρίστου Ε. Χρίστος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σακέτι, Παπουλής, Πίεχ/ Λαρένα, Λαμπάν, Γκαρίδο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ρομπέρζ (45΄)/Τρισκόφσκι (31΄)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Σέρτζιο, Ρομπέρζ, Βινίσιους, Βασιλείου (77΄ Πίεχ), Κυριάκου, Σακέτι, Ντα Σίλβα, Πέδρο (46΄ Μπεντόγια), Παπουλής (46΄ Σαρδινέρο), Γκιέ Γκιέ

ΑΕΚ: Γιωργαλλίδης, Ορτίθ, Μουρίγιο, Καταλά, Γκαρίδο, Λαμπάν, Λαρένα (73΄ Μπόλιεβιτς), Χέφελ (73΄ Τομάς), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Τολεμές (84΄ Μυτίδης).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3΄ 0-1 Ο Ακοράν πάσαρε στον Τολεμές, ο οποίος βρήκε ανοικτό χώρο, και μπροστά από αμυντικούς έκανε το σουτ νικώντας τον Βάλε.

12΄ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Ντα Σίλβα ψηλά από την εστία.

28΄ 1-1 Ο Ντα Σίλβα πάσαρε στον Βασιλείου, ο οποίος δοκίμασε σουτ από μακριά.

31΄ Σε μια στημένη φάση ο Σακέτι κτύπησε με αγκωνιά τον Τρισκόφσκι, ο οποίος ανταπέδωσε με κτύπημα. Ο διαιτητής απέβαλε τον Τρισκόφσκι και έδειξε κίτρινη στον Σακέτι.

35΄ Σουτ του Τολεμές δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

39΄ Πάσα του Γκιέ στον Παπουλή, ο οποίος έκανε φαλτσαριστό σουτ για να διώξει σε κόρνερ ο Γιωργαλλίδης.

41΄ Από πλάγια ο Ακοράν έκανε σουτ που έδιωξε κόρνερ ο Βάλε.

45΄Φάουλ του Ρομπέρζ (τάκλιν με δυο πόδια) κι ο διαιτητής τον απέβαλε σε μια εντελώς λανθασμένη απόφαση.

53΄ Σέντρα-σουτ του Ορτίθ λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα.

57΄ Ατομική προσπάθεια από τον Ακοράν, ο οποίος απέναντι από τον Βάλε έκανε σουτ που απέκρουσε ο Πορτογάλος.

69΄ Ο Γκιέ βρέθηκε στην περιοχή με αντίπαλο τον Γιωργαλλίδη, αλλά καθυστέρησε και η ευκαιρία έκανε φτερά.

72΄ Σουτ του Γκιέ στην αγκαλιά του Γιωργαλλίδη.

75΄ 1-2 Ο Ορτίθ πάνω στη γραμμή έβγαλε συρτή σέντρα, ο Βάλε έδιωξε κα ο Γκαρίδο με δεξί σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

80΄ Σουτ του Μπόλιεβιτς απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Βάλε.

81΄ Σουτ του Τομάς υπό προϋποθέσεις απελπιστικά άστοχο.

85΄ Πλασέ του Μυτίδη σε αντεπίθεση αδύναμο κατέληξε στον Βάλε.

90+1΄2-2 Κόρνερ του Ντα Σίλβα και με καρφωτή κεφαλιά ο Βινίσιους ισοφάρισε.

90+3΄ 3-2 Σέντρα του Σέρτζιο και ο Γκιέ με το στήθος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Φάνηκε ότι ήταν ελαφρά μπροστά κι υπήρχε περίπτωση οφσάιντ.

Ζήτησε σεβασμό για Απόλλωνα ο Αυγουστή

Ο Ιδιάκεθ τόνισε ότι είναι από τις στιγμές που μισείς το ποδόσφαιρο

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κοντράστ συναισθημάτων στη διάσκεψη Τύπου μετά το ντέρμπι Απόλλωνα-ΑΕΚ στο Τσίρειο… Ο προπονητής των γηπεδούχων, Σωφρόνης Αυγουστή, που γεύθηκε τη νίκη στις καθυστερήσεις, μίλησε για δύσκολη στιγμή για την ΑΕΚ, ενώ στο τέλος άφησε αιχμές για τη διαιτησία, λέγοντας σεβαστείτε μια ομάδα, που έχει να χάσει, 25 παιχνίδια. Από την άλλη ο τεχνικός της ΑΕΚ Ιμανόλ Ιδιάκεθ, εμφανώς στεναχωρημένος, τόνισε ότι είναι από τις στιγμές που μισείς το ποδόσφαιρο…

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

Ιμανόλ Ιδιάκεθ:
«Είναι πολύ δύσκολο να μιλήσω για το παιχνίδι. Είναι απ’ τις στιγμές που μισείς το ποδόσφαιρο. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω για το τι έγινε είναι πως αυτό είναι το ποδόσφαιρο και στο ποδόσφαιρο όλα μπορούν να συμβούν. Είχαμε τις ευκαιρίες να κάνουμε το 3-1, αλλά δεν το κάναμε. Ξέρουμε την ποιότητα του Απόλλωνα. Λυπάμαι για τους παίκτες γιατί τους αξίζουν πολλά. Νιώθω πως το ποδόσφαιρο δεν δίνει τίποτα στην ομάδα μας. Το παιχνίδι καθορίστηκε απ’ τις κόκκινες κάρτες, οι δυο ομάδες έπαιζαν πολλή ώρα με δέκα παίκτες και το παιχνίδι ήταν διαφορετικό. Από πλευράς ποιότητας ήταν καλό όμως. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα, σέβομαι τη δουλειά που γίνεται από τον αντίπαλο προπονητή, όμως νομίζω σήμερα η δική μας ομάδα ήταν καλύτερη».

Σωφρόνης Αυγουστή: «Είναι δύσκολη στιγμή για την ΑΕΚ, όταν χάνεις στο τέλος. Αυτά υπάρχουν στο ποδόσφαιρο. Είναι η στιγμή που μισείς το ποδόσφαιρο, όπως είπε κι ο προπονητής της. Η ΑΕΚ σκόραρε με την πρώτη της ευκαιρία και κάπου άλλαξε το παιχνίδι. Όμως ισορροπήσαμε και μετά το ελέγχαμε. Ξαφνικά δέχθηκε η ΑΕΚ κόκκινη κάρτα και αρχίσαμε και πιέζαμε για το δεύτερο γκολ. Ξαφνικά και πάλι, οι δυο ομάδες έμειναν με δέκα και μας άλλαξε το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος πήραμε ρίσκο για να το ισορροπήσουμε. Προσπάθησαν και οι δυο ομάδες να βάλουν δεύτερο γκολ και το έβαλε η ΑΕΚ. Όμως οι παίκτες μου δεν παράτησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να κερδίσουν. Σεβαστείτε μια ομάδα που έχει να χάσει 25 παιχνίδια. Σεβαστείτε τον παίκτη που με ρωτά ‘τι έκανα, κόουτς’. Σεβαστείτε μας».