Δευτέρα, 29/05/2017
RSS

Τον κράτησε ζωντανό ο Γιαννιώτας

| Εκτύπωση | 17 Φεβρουάριος 2017, 08:00 | ΤΟΥ ΠΟΛΥΒΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

Ο Ελλαδίτης, με σουτ στο 89’, σημείωσε το γκολ που κρατά τους «γαλαζοκίτρινους» στο παιχνίδι της πρόκρισης

ΜΠΙΛΜΠΑΟ 3
38’ Μερκής (αυτ.), 61΄ Αντούριθ, 72’ Ουίλιαμς

ΑΠΟΕΛ 2
36’ Εφραίμ, 89’
Γιαννιώτας

Με τέτοιες ομάδες ποτέ δεν μπορείς να νιώθεις σίγουρος και, προπαντός, ποτέ δεν πρέπει να εφησυχάζεις. Όμως, όταν έχεις απέναντί σου μια ομάδα που ποτέ δεν τα βάζει κάτω, το πράγμα αλλάζει.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορεί να έχασαν μέσα στο «Σαν Μαμές» με 3-2, όμως το γκολ του Γιαννιώτα στο 89’ τους κρατά
ζωντανούς στο όνειρο της πρόκρισης,  την ερχόμενη εβδομάδα στο ΓΣΠ. Σε ένα γήπεδο που θα μοιάζει με ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί, οι ποδοσφαιριστές του Τόμας Κρίστιανσεν θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν το σκορ του χθεσινού αγώνα και να κάνουν το... όνειρο πραγματικότητα.

Μπορεί οι Βάσκοι σε ορισμένες περιπτώσεις να ήταν καταιγιστικοί, με τον Γουίλιαμς να είναι ασταμάτητος και να δημιουργεί αρκετά προβλήματα με την ταχύτητά του από τη δεξιά πτέρυγα, όμως, οι γαλαζοκίτρινοι» κατέθεσαν ψυχή και, στο τέλος, βγήκαν κερδισμένοι.

Μεγάλη πίεση
Η Αθλέτικ Μπιλμπάο, όπως ήταν φυσιολογικό, ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας επιθετικούς προσανατολισμούς, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε εξάσκησε μεγάλη πίεση, ειδικά από τη δεξιά πτέρυγα, με τον ταχύτατο Γουίλιαμς, που ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των Βάσκων, να αποτελεί διαρκεί κίνδυνο για την αμυντική γραμμή των
«γαλαζοκιτρίνων».

Παρ’ όλ’ αυτά, ο Νικόλας Ιωάννου που ήταν επιφορτισμένος με την επιτήρησή του, σε γενικές γραμμές, στάθηκε αρκετά καλά, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τους Εφραίμ και Γιαμπερέ. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 14’ έδειξαν τις προθέσεις τους, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Γκαρθία που έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον Βάτερμαν σε δύσκολη απόκρουση, με διπλή προσπάθεια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Μπιλμπάο έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μουνιαΐν να αστοχεί από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στην πρώτη του επιθετική προσπάθεια, ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή (φράγμα) του Σωτηρίου από τον Γεράι, με
τον Γιόνας Έρικσον να υποδεικνύει -λανθασμένα- να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Πάγωσε το «Σαν Μαμές»
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι», κόντρα στη ροή του
αγώνα (36’), κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Βινίσιους έδωσε στον Εφραίμ που μπήκε διαγώνια στην
περιοχή και έκανε το πλασέ με αρκετό φάλτσο, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Ιραϊθόθ.

Άμεση απάντηση
Οι πανηγυρισμοί του ΑΠΟΕΛ δεν κράτησαν για πολύ, αφού δύο λεπτά αργότερα (38’) η Μπιλμπάο έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με αυτογκόλ του Μερκή. Ο Ουίλιαμς έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, ο Βάτερμαν απέκρουσε ασταθώς, ο Μπαλενθιάγα σούταρε εκ νέου, η μπάλα κόντραρε στους Μιλάνοφ και Μερκή και, ακολούθως, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα!

Διαρκής πίεση και δύο γκολ
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά και έψαξαν το γκολ της ανατροπής. Από την άλλη, η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, με αποτέλεσμα οι παίκτες της Μπιλμπάο να ανανεώνουν συνεχώς τις επιθετικές τους προσπάθειες. Και, δυστυχώς, το πλήρωσε στο 61’ όταν, έπειτα από λάθος του Γιαμπερέ, ο Μουνιαΐν έδωσε στον Αντούριθ κι αυτός με σουτ από πλάγια έκανε το 2-1 για την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα η Μπιλμπάο θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων εάν ο Μπουνιαΐν δεν αστοχούσε στην προβολή που επιχείρησε.

Παρ’ όλ’ αυτά, ο ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 67’, με τον Ντε Καμάργκο να πιάνει την κεφαλιά και τον τερματοφύλακα της Μπιλμπάο να διώχνει με υπερένταση, με την μπάλα προτού καταλήξει εκτός να κτυπά πρώτα στο δοκάρι. Η Μπιλμπάο στο 72’ με κεφαλιά του Ουίλιαμς έπειτα από μπαλιά του Γκαρθία έκανε το 3-1, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα.

Ζωντανός με Γιαννιώτα
Παρ’ όλ’ αυτά, οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν τα έβαλαν κάτω και στο 89’ ο Γιαννιώτας αναπτέρωσε τις ελπίδες του ΑΠΟΕΛ με σουτ
από πλάγια εντός περιοχής κάνοντας το 3-2.

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Λαπόρτ, Άλβαρεθ, Μπαλενθιάχα (58’ Λέκουε), Ουίλιαμς, Ιτουράσπε (58’ Σαν Χοσέ), Ετσεμπερία, Μουνιαΐν, Γκαρθία, Αντούριθ.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Γιαμπερέ, Ιωάννου, Εφραίμ, Βινίσιους, Μοράις, Γιαννιώτας, Μπερτόλιο (60’ Ντε Καμάργκο), Σωτηρίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρθία, Λαπόρτ / Εφραίμ,
Μερκής, Γιαννιώτας, Γιαμπερέ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
5’ Τρία συνεχόμενα σουτ για τους γηπεδούχους, που προσέκρουσαν στα σώματα παικτών του ΑΠΟΕΛ. Δύσκολη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ.
14’ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπιλμπάο. Σε σουτ του Ραούλ Γκαρθία πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση ο Βάτερμαν με διπλή προσπάθεια.
18’ Μεγάλη ευκαιρία για την  Μπιλμπάο, με τον Μουνιαΐν να αστοχεί σε κοντινή κεφαλιά.
24’ Ο Πιέρος ζήτησε πέναλτι για φράγμα του Γεράι. Ο παίκτης της Μπιλμπάο εμπόδισε τον Πιέρο να διεκδικήσει την μπάλα.
29’ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπιλμπάο. Ο Γουίλιαμς πέρασε τον Ιωάννου, όμως το γύρισμά του ανακόπηκε από τον Μερκή.
31’ Καλή αντεπίθεση για τον ΑΠΟΕΛ, όμως ο Εφραίμ ανακόπηκε λίγα μέτρα έξω από την περιοχή
36’ ΓΚΟΛ 0-1: Ο Βινίσιους έδωσε στον Εφραίμ που μπήκε διαγώνια στην περιοχή και έκανε το πλασέ με αρκετό φάλτσο κι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ιραϊθόθ.
38’ ΓΚΟΛ 1-1: Ο Μπαλενθιάγα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε Μιλάνοφ - Μερκή και, ακολούθως, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα.
61’ ΓΚΟΛ 2-1: Έπειτα από λάθος του Γιαμπερέ, ο Μουνιαΐν έδωσε στον Αντούριθ κι αυτός με σουτ από πλάγια δεν αστόχησε.
64’ Προβολή από τον Μουνιαΐν, η μπάλα μόλις έξω.
67’ Σε κεφαλιά του Ντε Καμάργκο ο Ιραϊθόθ έπεσε και έδιωξε με υπερένταση, με την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι και να φεύγει έξω.
70’ Καλό σουτ από τον Γκαρθία, η μπάλα έξω.
72’ ΓΚΟΛ 3-1: Ο Ουίλιαμς με κεφαλιά, έπειτα από μπαλιά του Γκαρθία, έδωσε προβάδισμα δύο γκολ για την Μπιλμπάο.
89’ ΓΚΟΛ 3-2: Μετά από συνδυασμό με τον Ντε Καμάργκο, ο Γιαννιώτας με σουτ από πλάγια εντός περιοχής μείωσε σε 2-3 και παρέμεινε... ολοζώντανος όσον αφορά στην πρόκριση.

Το πλάνο του Κρίστιανσεν
Ο Τόμας Κρίστιανσεν παρέταξε την ομάδα του με ενισχυμένο κέντρο και με μοναδικό προωθημένο τον Πίερο Σωτηρίου. Άφησε εκτός τον Αλωνεύτη, δίνοντας φανέλα βασικού στον Γιαννιώτα, με τον Μπερτόλιο να αγωνίζεται ως επιτελικός.
Ο Βάτερμαν ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, με τους Γιαμπερέ και Μερκή να βρίσκονται στο κεντρο της άμυνας και τους Μιλάνοφ και Ιωάννου στα άκρα της άμυνας. Οι Βινίσιους και Μοράις στο κέντρο, οι Εφραίμ και Γιαννιώτας στα «φτερά» και ο
Μπερτόλιο πίσω από τον προωθημένο Πιέρο Σωτηρίου.