Νέο ρεκόρ ο Απόστολος Παρέλλης ...

Με ένα Παγκύπριο Ρεκόρ από τον Απόστολο Παρέλλη στη Δισκοβολία, ολοκληρώθηκε σήμερα το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου για τη 2η κατηγορία. Ο πρωταθλητής μας στην 4η και τελευταία του προσπάθεια έστειλε το Δίσκο στα 60.94μ. καταλαμβάνοντας τη 2η θέση στο αγώνισμα.
Η Ελένη Αρτυματά, κατήγαγε τη μοναδική σημερινή νίκη για τα Κυπριακά χρώματα (τρεις συνολικά στο διήμερο), αφού νίκησε στα 200μ. με επίδοση 23.39. Ωστόσο ο χρόνος αυτός δεν της εξασφαλίζει το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα (23.30).
Πολύ καλή παρουσία για την Φλορεντία Κάππα που κατέλαβε την 3η θέση στη σφαιροβολία με 13.99μ.
Σε μερικά αγωνίσματα οι αθλητές μας έμειναν πίσω από τις πραγματικές τους δυνατότητες.
Στη βαθμολογία όπως αναμενόταν η Κύπρος κατέλαβε την τελευταία θέση και μαζί με τη Βουλγαρία υποβιβάστηκαν στην 3η κατηγορία.

Τα αποτελέσματα και οι θέσεις των αθλητών μας, όπως και η τελική βαθμολογία. (στις μεσαίες αποστάσεις όπου δεν αναφέρεται ο χρόνος του αθλητή, οφείλεται στους νέους κανονισμούς όπου αθλητές που βρίσκονταν στις τελευταίες θέσεις μετά από τη συμπλήρωση κάποιων γύρων ήταν υποχρεωμένοι να αποχωρήσουν διαδοχικά, ανάλογα με τη θέση που είχαν).