Κέρδισαν μία θέση στο πάνθεον του fair play

Σαν σήμερα πριν από 12 χρόνια (1999) η ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου έγραφε ακόμα μία «χρυσή» σελίδα σ’ αυτό που ονομάζουμε fair play.
Η κάτοχος του νταμπλ Άρσεναλ έπαιζε στην έδρα της με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ομάδα της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος. Το σκορ ήταν 1-1, όταν στο 75' ο Λι Μόρις των φιλοξενουμένων τραυματίστηκε. Οι συμπαίκτες του έβγαλαν την μπάλα έξω για να σταματήσει το παιχνίδι και να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες. Ο άγραφος κανόνας του fair play θέλει τους αντιπάλους να επιστρέφουν την μπάλα στους κατόχους της πριν από τη διακοπή. Ο Ρέι Πάρλουρ της Άρσεναλ εκτέλεσε το πλάγιο προς τη μεριά της Σέφιλντ. Η μπάλα, όμως, έφθασε στο συμπαίκτη του, τον Νιγηριανό Κανού, που προχώρησε και έδωσε πάσα στον Ολλανδό Μαρκ Όφερμαρς. Αυτός πέτυχε το γκολ και η Άρσεναλ νίκησε με ένα τέρμα που τυπικά ήταν κανονικό, αλλά αποτελούσε… ατιμία. Ο διαιτητής Πίτερ Τζόουνς δεν είχε την εξουσία να το ακυρώσει.
Το fair play είχε προς στιγμήν νικηθεί. Μέχρι που εμφανίστηκε ο προπονητής των νικητών. Ο Αρσέν Βενγκέρ ζήτησε από τη Σέφιλντ συγγνώμη και από τους αρμοδίους την επανάληψη του αγώνα. Η Αγγλική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία συνεδρίασε εκτάκτως και τρεις ώρες μετά το επίμαχο ματς αποφάσισε την ακύρωση του αποτελέσματος και την επανάληψη του αγώνα την ερχόμενη Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου στο «Χάιμπουρι».
Έμαθα να παλεύω για το fair play από τότε που ήμουν παιδί στη Γαλλία», εξηγεί λίγες ημέρες μετά ο Βενγκέρ. Μέσω του site της Άρσεναλ στο Internet κάνει και την πρότασή του: «Πρέπει να αλλάξουμε τους κανονισμούς γιατί το Σάββατο ο διαιτητής δεν μπορούσε να δράσει, παρότι όλοι οι παίκτες ήθελαν να ακυρωθεί το γκολ. Πρέπει να υπάρχουν ξεκάθαρες οδηγίες για το τι πρέπει να γίνεται όταν η μπάλα βγαίνει έξω για έναν παίκτη που τραυματίζεται».
Με αφορμή, λοιπόν, την περίπτωση αυτή, ψάξαμε και βρήκαμε τις πιο ξεχωριστές στιγμές του «ευ αγωνίζεσθαι» στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Ξεκινάμε!

Ντι Κάνιο: Ίσως η κορυφαία στιγμή
Ο Ιταλός επιθετικός Πάολο Ντι Κάνιο έχει ήδη μείνει στην ιστορία για το fair play που έκανε στις 16 Δεκεμβρίου του 2000. Ο Ντι Κάνιο αγωνίζεται με τη φανέλα της Γουέστ Χαμ. Η ομάδα του παίζει εκτός έδρας με την Έβερτον. Ο αγώνας βρίσκεται στις καθυστερήσεις και το σκορ στο 1-1. Ο τερματοφύλακας της Έβερτον Πολ Τζέραρντ βγαίνει εκτός εστίας, κερδίζει την μπάλα με τα πόδια. Το γόνατό του γυρίζει, πέφτει στο έδαφος σφαδάζοντας, χάνει την μπάλα η οποία καταλήγει στον παίκτη της Γουέστ Χαμ, Τρέβορ Σινκλέρ. Κάνει την μπαλιά στην περιοχή εκεί που βρίσκεται ο Πάολο Ντι Κάνιο. Τερματοφύλακας δεν υπάρχει στην εστία και το γκολ φαίνεται μία σχετικά εύκολη υπόθεση. Ο Ιταλός επιθετικός πιάνει την μπάλα με τα χέρια και, με το… έτσι θέλω, σταματά τη φάση, δείχνοντας τον τραυματία τερματοφύλακα της Έβερτον. Ο διαιτητής διέκοψε το ματς για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στον άτυχο γκολκίπερ, το παιχνίδι τελείωσε 1-1 και οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Γκούντισον Παρκ χειροκροτούσαν επί 3 λεπτά τον Ντι Κάνιο για την πράξη του. Τα εύσημα τού απέδωσαν από κοινού και οι προπονητές των δύο ομάδων, Ουόλτερ Σμιθ και Χάρι Ρέντναπ. Ο Ντι Κάνιο ανακηρύχθηκε αθλητής fair play.

Ο Ντέμης Νικολαΐδης και το χέρι του fair play…
Το ημερολόγιο δείχνει 10 Μαΐου του 2000. Είναι η ημέρα διεξαγωγής του τελικού Κυπέλλου Ελλάδος. Η ΑΕΚ Αθηνών αντιμετωπίζει τον Ιωνικό. Η ΑΕΚ είναι το μεγάλο φαβορί, αλλά μετά από 30΄ παιχνιδιού δεν έχει καταφέρει να σκοράρει, ούτε καν να φτιάξει κάποιαν αξιόλογη ευκαιρία. Στο 33΄ η ΑΕΚ πετυχαίνει γκολ με τον Ντέμη Νικολαΐδη. Ο επιθετικός του «δικέφαλου» έχει πετύχει το τέρμα με το χέρι, ο διαιτητής δεν το αντιλαμβάνεται. Ο Νικολαΐδης το παραδέχεται, το γκολ ακυρώνεται τελικά από το διαιτητή Δούρο και ο Ντέμης δέχεται κίτρινη κάρτα, γιατί χρησιμοποίησε το χέρι του.

Ο Καν και ο Κανιθάρες…
Έτος 2001. Μιλάνο, 23 Μαΐου. Η Μπάγερν Μονάχου και η Βαλένθια διεκδικούν την κούπα του Τσάμπιονς Λιγκ στο μεγάλο τελικό. Το 1-1 των 90 λεπτών οδηγεί τις δύο ομάδες στην παράταση. Τίποτα δεν αλλάζει στα 120 λεπτά. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Οι Βαυαροί θα κατακτήσουν τελικά το τρόπαιο κερδίζοντας στα πέναλτι με 5-4. Οι δύο τερματοφύλακες κάνουν φοβερά πράγματα. Νικητής όμως ο Όλιβερ Καν που σταματά τρεις φορές τη Βαλένθια και δίνει το τρόπαιο στην Μπάγερν. Ο φακός θα πιάσει τη στιγμή -και θα την κρατήσει άσβεστη στον χρόνο- που ο Καν αγκαλιάζει και συμπαραστέκεται στον Κανιθάρες που κλαίει. Ο Καν τιμήθηκε με το βραβείο fair play για την ενέργειά του αυτή.

Άγιαξ - Καμπούρ
Ο Άγιαξ αντιμετωπίζει την Καμπούρ στο «Άμστερνταμ Αρίνα» (2005). Υπάρχει τραυματίας παίκτης στο έδαφος. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων βγάζουν την μπάλα εκτός για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Οι παίκτες του Άγιαξ, με μακρινή μπαλιά επιστρέφουν την μπάλα… η οποία όμως… καταλήγει στα δίκτυα της Καμπούρ! Κατά λάθος οι παίκτες του Άγιαξ έχουν πετύχει ένα γκολ. Αμέσως διορθώνουν το λάθος. Με την έναρξη του αγώνα επιτρέπουν στους αντιπάλους τους να πετύχουν γκολ και να ισοφαρίσουν την αδικία.

Unfair και… fair play!
Άσκολι και Ρετζίνα δίνουν μεταξύ τους αγώνα το 2009 για τη Β’ Κατηγορία Ιταλίας. Στον αγώνα αυτό είδαμε στην πράξη το fair και το unfair play. Στο 13ο λεπτό οι παίκτες της Άσκολι παραβλέπουν το γεγονός πως υπάρχει παίκτης στο έδαφος τραυματίας. Συνεχίζουν και ενώ η αντίπαλη άμυνα έχει σταματήσει, σκοράρουν κάνοντας το 1-0. Ακολουθεί σύρραξη. Ο Κόστα της Ρετζίνα αποβάλλεται γιατί έχει κτυπήσει τον σκόρερ του τέρματος. Επικρατεί πανδαιμόνιο στο γήπεδο. Η τεχνική ηγεσία όμως της Άσκολι είναι πιο ψύχραιμη. Μόλις ηρεμούν τα πνεύματα δίνουν οδηγίες στους παίκτες τους να αφήσουν τη Ρετζίνα να ισοφαρίσει. Όπερ και εγένετο…