Ανόρθωση-ΤΣΣΚΑ 1-2 Ε όχι κι' έτσι ...

Ανόρθωση-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-2 (76΄Καφού/ 85΄Ντούμπια, 89΄Γκονζάλες)

Η Ανόρθωση κρατούσε τη νίκη μέχρι το 85ο λεπτό με αντίπαλο τη μεγάλη ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει ούτε το βαθμό της ισοπαλίας (!!!) στον αποχαιρετιστήριο της φετινό Ευρωπαϊκό αγώνα. Έχασε από την Ρωσική ομάδα με 1-2 ύστερα από δύο γκολ που δέχτηκε στα τελευταία λεπτά για τα οποία φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας Κόζατσικ, αλλά και η αδράνεια που επέδειξε η αμυντική γραμμή.

Η Ανόρθωση κατάφερε να προηγηθεί στο 76ο λεπτό με γκολ του Καφού, ύστερα από εντυπωσιακή ενέργεια του νεαρού Χατζηγεωργίου. Στο 85ο λεπτό σε μια μαζική αδράνεια της αμυντικής γραμμής στη μικρή περιοχή, η μπάλα χτύπησε δύο φορές στο οριζόντιο δοκάρι και οι Ρώσοι με τον Ντούμπια σε 3η προσπάθεια κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Δεν έμειναν όμως στην ισοπαλία, αλλά έφτασαν και στη νίκη λίγο πριν τη λήξη, με μακρνινό σουτ του Γκονζάλες.

Η εμφάνιση της Ανόρθωσης ήταν πολύ καλή, και στάθηκε ως ίσος προς ίσο απέναντι στον μεγάλο της αντίπαλο. Διατήρησε την κατοχή της μπάλας (61% έναντι 39%) και δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες ιδιαίτερα στο ξεκίνημα. Παράλληλα, οι νεαροί Χατζηγεωργίου και Σιέλης έδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει. Καλά στοιχεία έδειξε και ο Λαβόρδε στα 15 περίπου λεπτά που αγωνίστηκε, ωστόσο φάνηκε άτυχος καθώς αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού. Πρώτη εμφάνιση και για τον Μπράτσι.

Διαβάστε την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως καταγράφηκε από το sigmalive.com/sports κατά τη διάρκεια διεξαγωγής της:

89ο Γκολ ΤΣΣΚΑ: Μακρινό δυνατό συρτό σουτ του Γκονζάλες, αιφνιδίασε τον Κόζατσικ, που δεν μπόρεσε να αποκρούσει στη δεξιά του γωνία και έτσι η Ανόρθωση φεύγει ηττημένη από το γήπεδο.

85ο Γκολ ΤΣΣΚΑ: Κόρνερ από δεξιά, ο Μαραγκός με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Ιγκνάσεβιτς με κεφαλιά, βρήκε πάλι το οριζόντιο δοκάρι, και στην επιστροφή της ο Ντούμπια κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Κόζατσικ

84o Κίτρινη κάρτα στον Μπράτσι

76ο Γκοοοοοοοοοολ Ανόρθωση: Εκπληκτική ενέργεια του Χατζηγεωργίου από αριστερά, έδωσε στον Καφού και ο τελευταίος με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση.

70ο Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία

68ο Αλλαγή Ανόρθωση: Χατζηγεωργίου αντί Ράμος

62o Αλλαγή ΤΣΣΚΑ: Χόντα αντί Μαμάεφ

60ο Αλλαγή Ανόρθωση: Βίντοβιτς αντί Σιέλη

52o Διαγώνιο σουτ του Ντούμπια, λίγο έξω από τη μικρή περιοχή έφυγε έξω

40ο Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς, ο Κόζατσιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

39ο Κίτρινη κάρτα στον Φροντίνι

36ο Ο Τόσιτς μπήκε στην περιοχή από αριστερά, την τελική του πάσα απομάκρυνε σε κόρνερ ο Γεωργίου.

36ο Κίτρινη κάρτα στον Μαραγκό

32o Σουτ του Ράμος μέσα από την περιοχή έφυγε έξω

21ο Κίτρινη κάρτα στον Μαμάεφ

19ο Αλλαγή Ανόρθωση : Κονσίστρε αντί Λαβόρδε (αποχώρησε τραυματίας)

7ο Απ' ευθείας φάουλ του Μπράντσι, η μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι.

5ο Σουτ του Λαβόρδε από καλή θέση, ύστερα από μπαλιά του Καφού, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

1ο Σουτ του Λαβόρδε, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

Συνθέσεις:
Ανόρθωση: Κόζατσικ, Μπράντσι, Σιέλης, Γεωργίου, Φροντίνι, Γκαρσία, Ράμος, Μαραγκός, Καφού, Λαπόρδε, Οκκάς

Αναπληρωματικοί:Κωνσταντίνου, Βίντοβιτς, Κότο, Κόσιστρε, Σωτηρίου, Μιχαήλ, Χατζηγεωργίου
Προπονητής Γκιγέρμε Όγιος

ΤΣΣΚΑ : Ακινφέεφ, Σεμπέρας, Ιγκνάσεβιτς, Α. Μπερεζούτσκι, Ντούμπια, Ντζαγκόεφ, Μαμάεφ, Τόσιτς, Β.Μπερεζούτσκι, Ολίσε, Σενίκοφ,
Αναπληρωματικοί : Τσεμπχούκοφ, Χόντα, Γκονζάλες, Ναμπάμκιν, Οντίαχ, Ράχιμιτς, Σενίκοφ.

Προπονητής : Λεονίτ Σλούτσκι

Διαιτητής: Αλεξάντρου Ντεακόνου (Ρουμ.)
Βοηθοί: Αντριάν Βιτάν (Ρουμ.), Εουγκέν Γκεόργκε (Ρουμ.)
4ος: Σερμπαστιάν Κολτέσκου (Ρουμ.)